Jak się przygotować na morsowanie?

2023-02-28 13:43:01

Mówi się, że początki zawsze są trudne. Jednak niektóre są trudniejsze, szczególnie kiedy sami bez przymusu mamy narazić się na silny dyskomfort. Morsowanie wciąż rodzi zdziwienie u wielu z nas zimą zakutanych w ciepłe czapki, kurtki i rękawiczki. Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczą rekordowe statystyki Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Jak wyglądają przygotowania do morsowania i co jest potrzebne do morsowania?

Morsowania trudne początki

Odwaga to podstawa na początek. Najlepiej zacząć przed sezonem, by oswajać organizm z niższymi, ale jeszcze nie ekstremalnymi temperaturami. Najlepszym okresem będzie zatem jesień. Chodzenie po schłodzonym podłożu boso czy zimne prysznice w domu dobrze przysłużą się do zahartowania. Chodzi tu o uniknięcie szoku termicznego, który grozi nam, jeśli nie przygotujemy się odpowiednio wcześniej. Niewątpliwie się da i dla niedowierzających ciekawe mogą okazać się statystyki organizowanego od prawie 20 lat w Mielnie Międzynarodowego Zlotu Morsów. Pierwszy taki zlot zarejestrował 120 osób morsujących, podczas gdy w roku 2020 było to już 6000 osób. Jak widać, chętnych nie brakuje. Na początek warto znaleźć w okolicy morsujące ekipy, przyłączyć się do nich i zaczerpnąć wiedzę. Morsowanie zawsze powinno odbywać się w grupach, co ma zapewnić bezpieczeństwo każdej osobie, która zasłabłaby czy zraniła się w wodzie, a co jest potrzebne do morsowania?

zatoka morska

Pierwsze morsowanie – bez czego ani rusz?

Doświadczeni koledzy na pewno udzielą nam wytycznych jak podejść do sprawy i powiedzą, co jest potrzebne do morsowania. Musimy zaopatrzyć się w pewne akcesoria, które zabezpieczą przed wychłodzeniem. Ubranie, w którym przychodzimy nad akwen, nie powinno być za lekkie, bo zmarznięci po morsowaniu musimy się nim ogrzać. Powinno być też łatwe do ubrania, bo czas tu będzie grał ważną rolę. Do tego potrzebny będzie dość duży ręcznik, a dla chętnych do zanurzenia głowy również czepek. Doświadczone morsy często decydują się na zanurzanie boso lub ewentualnie w klapkach, by zabezpieczyć stopy przed ostrymi przedmiotami. Początkującym zaleca się buty lub skarpetki neoprenowe chroniące przed wychłodzeniem. Czapka i rękawiczki również mogą być z neoprenowej pianki. Ważna będzie herbata w termosie, którą rozgrzejemy się po sesji morsowania, przywracając sobie odpowiednią temperaturę. A gdzie morsujemy?

Gdzie najlepiej morsować?

Akweny, w których zdecydujemy się morsować, nie powinny być daleko od miejsca, do którego w miarę szybko możemy wrócić i się rozgrzać. Najlepiej do tematu wyboru przygotować się wcześniej, robiąc rozeznanie, gdzie w pobliżu spotykają się morsujące grupy. Warto się do nich dołączyć i unikać samotnych sesji. Woda to jednak żywioł, a mocno zmrożona tym bardziej może być nieprzewidywalna dla naszego organizmu. Woda powinna być też w miarę rozeznana, jeśli chodzi o głębokość, nurt czy rodzaj dna. Znaczenie mają też ogólne warunki atmosferyczne, czyli temperatura i wilgotność powietrza, siła wiatru, opady deszczu czy śniegu. Wszystko to wpływa na nasze odczuwanie zimna.

Co jest potrzebne do morsowania?

Temat rozgrzewki przed morsowaniem od pewnego czasu rodzi kontrowersje. Do niedawna był to ważny element tuż przed zanurzeniem w wodzie, jednak od jakiegoś czasu niektóre grupy zaczęły wycofywać się z tego typu aktywności i od razu wchodzą do wody. Jednak jeśli potrzebujemy „zagrzać się do walki”, to można opracować sobie kilka ćwiczeń przed wejściem, byle nie były z długie i męczące. Odpowiednio wcześniej można też zacząć przygotowywać oddech. Równomierny oddech w wodzie to ważny element morsowania. Po wejściu do lodowatej wody serce zaczyna bić szybciej, przez co oddech staje się przyspieszony. Stosowanie różnych technik oddechowych pozwoli zapanować nad tym zjawiskiem i osiągnąć spokój przed zanurzeniem.

Przygotowania do morsowania to ważna sprawa, choć niektórym wydaje się, że skoro to tylko kilka minut to można się odważyć. Morsowanie ma też swoje przeciwwskazania i  chociażby osoby ze schorzeniami kardiologicznymi nie powinny morsować. Dlatego przygotowania do morsowania powinny też uwzględnić wizytę u lekarza i upewnienie się, czy w naszym przypadku nie będzie to niebezpieczne.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Co daje morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Kuźnica nad morzem — atrakcje turystyczne regionu

2024-07-25 14:01:46
Pomimo wielu różnych opcji i malowniczych regionów w Polsce, kiedy słyszymy o wakacjach, niezmiennie przed oczami widzimy morze i piaszczyste plaże. Polskie wybrzeże przyciąga co roku tysiące turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jeżeli właśnie nad morzem planujemy spędzić swój urlop, to jednym z miasteczek, jakie możemy wziąć pod uwagę, jest Kuźnica.
Więcej

Fokarium na Helu — historia i ciekawostki

2024-07-25 13:57:32
Fokarium na Helu to unikatowe miejsce na Półwyspie Helskim. Przyciąga rodziny z dziećmi i wielbicieli przyrody. Tym, co odróżnia fokarium od innych obiektów, w jakich można podziwiać zwierzęta, jest możliwość obserwacji ich w naturalnym środowisku. Fokarium na Helu jest jednocześnie centrum badawczym zajmującym się ochroną fok szarych w Bałtyku. Czy warto je odwiedzić i w jakich godzinach możemy się wybrać?
Więcej

Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09
Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.
Więcej

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej