Jak się przygotować na morsowanie?

2023-02-28 13:43:01

Mówi się, że początki zawsze są trudne. Jednak niektóre są trudniejsze, szczególnie kiedy sami bez przymusu mamy narazić się na silny dyskomfort. Morsowanie wciąż rodzi zdziwienie u wielu z nas zimą zakutanych w ciepłe czapki, kurtki i rękawiczki. Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczą rekordowe statystyki Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Jak wyglądają przygotowania do morsowania i co jest potrzebne do morsowania?

Morsowania trudne początki

Odwaga to podstawa na początek. Najlepiej zacząć przed sezonem, by oswajać organizm z niższymi, ale jeszcze nie ekstremalnymi temperaturami. Najlepszym okresem będzie zatem jesień. Chodzenie po schłodzonym podłożu boso czy zimne prysznice w domu dobrze przysłużą się do zahartowania. Chodzi tu o uniknięcie szoku termicznego, który grozi nam, jeśli nie przygotujemy się odpowiednio wcześniej. Niewątpliwie się da i dla niedowierzających ciekawe mogą okazać się statystyki organizowanego od prawie 20 lat w Mielnie Międzynarodowego Zlotu Morsów. Pierwszy taki zlot zarejestrował 120 osób morsujących, podczas gdy w roku 2020 było to już 6000 osób. Jak widać, chętnych nie brakuje. Na początek warto znaleźć w okolicy morsujące ekipy, przyłączyć się do nich i zaczerpnąć wiedzę. Morsowanie zawsze powinno odbywać się w grupach, co ma zapewnić bezpieczeństwo każdej osobie, która zasłabłaby czy zraniła się w wodzie, a co jest potrzebne do morsowania?

zatoka morska

Pierwsze morsowanie – bez czego ani rusz?

Doświadczeni koledzy na pewno udzielą nam wytycznych jak podejść do sprawy i powiedzą, co jest potrzebne do morsowania. Musimy zaopatrzyć się w pewne akcesoria, które zabezpieczą przed wychłodzeniem. Ubranie, w którym przychodzimy nad akwen, nie powinno być za lekkie, bo zmarznięci po morsowaniu musimy się nim ogrzać. Powinno być też łatwe do ubrania, bo czas tu będzie grał ważną rolę. Do tego potrzebny będzie dość duży ręcznik, a dla chętnych do zanurzenia głowy również czepek. Doświadczone morsy często decydują się na zanurzanie boso lub ewentualnie w klapkach, by zabezpieczyć stopy przed ostrymi przedmiotami. Początkującym zaleca się buty lub skarpetki neoprenowe chroniące przed wychłodzeniem. Czapka i rękawiczki również mogą być z neoprenowej pianki. Ważna będzie herbata w termosie, którą rozgrzejemy się po sesji morsowania, przywracając sobie odpowiednią temperaturę. A gdzie morsujemy?

Gdzie najlepiej morsować?

Akweny, w których zdecydujemy się morsować, nie powinny być daleko od miejsca, do którego w miarę szybko możemy wrócić i się rozgrzać. Najlepiej do tematu wyboru przygotować się wcześniej, robiąc rozeznanie, gdzie w pobliżu spotykają się morsujące grupy. Warto się do nich dołączyć i unikać samotnych sesji. Woda to jednak żywioł, a mocno zmrożona tym bardziej może być nieprzewidywalna dla naszego organizmu. Woda powinna być też w miarę rozeznana, jeśli chodzi o głębokość, nurt czy rodzaj dna. Znaczenie mają też ogólne warunki atmosferyczne, czyli temperatura i wilgotność powietrza, siła wiatru, opady deszczu czy śniegu. Wszystko to wpływa na nasze odczuwanie zimna.

Co jest potrzebne do morsowania?

Temat rozgrzewki przed morsowaniem od pewnego czasu rodzi kontrowersje. Do niedawna był to ważny element tuż przed zanurzeniem w wodzie, jednak od jakiegoś czasu niektóre grupy zaczęły wycofywać się z tego typu aktywności i od razu wchodzą do wody. Jednak jeśli potrzebujemy „zagrzać się do walki”, to można opracować sobie kilka ćwiczeń przed wejściem, byle nie były z długie i męczące. Odpowiednio wcześniej można też zacząć przygotowywać oddech. Równomierny oddech w wodzie to ważny element morsowania. Po wejściu do lodowatej wody serce zaczyna bić szybciej, przez co oddech staje się przyspieszony. Stosowanie różnych technik oddechowych pozwoli zapanować nad tym zjawiskiem i osiągnąć spokój przed zanurzeniem.

Przygotowania do morsowania to ważna sprawa, choć niektórym wydaje się, że skoro to tylko kilka minut to można się odważyć. Morsowanie ma też swoje przeciwwskazania i  chociażby osoby ze schorzeniami kardiologicznymi nie powinny morsować. Dlatego przygotowania do morsowania powinny też uwzględnić wizytę u lekarza i upewnienie się, czy w naszym przypadku nie będzie to niebezpieczne.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Co daje morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Rezerwat Słone Łąki — co warto zobaczyć?

2024-02-28 12:34:22
Cisza, spokój i kontakt z przyrodą to coś, czego wielu z nas poszukuje podczas urlopu. Czasem nie trzeba daleko rozglądać się za naturą i wystarczy iść do lasu. Jednak jeśli szukamy czegoś więcej, wszystkie okoliczne leśne ścieżki znamy na pamięć, a przy tym chcemy mieć możliwość podziwiania ciekawych gatunków fauny i flory, pomyślmy o odwiedzeniu rezerwatu przyrody. Przykładem takiego atrakcyjnego miejsca jest rezerwat przyrody Słone Łąki znajdujący się koło Władysławowa.
Więcej

Latarnia morska w Jastarni — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:32:49
Jeśli prześledzimy rankingi na najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, to niemal zawsze w czołówce pojawiają się kurorty Półwyspu Helskiego, w tym Jastarnia. Słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż, ale oprócz tego warto odwiedzić tamtejszą latarnię morską.
Więcej