Jak się przygotować na morsowanie?

2023-02-28 13:43:01

Mówi się, że początki zawsze są trudne. Jednak niektóre są trudniejsze, szczególnie kiedy sami bez przymusu mamy narazić się na silny dyskomfort. Morsowanie wciąż rodzi zdziwienie u wielu z nas zimą zakutanych w ciepłe czapki, kurtki i rękawiczki. Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczą rekordowe statystyki Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Jak wyglądają przygotowania do morsowania i co jest potrzebne do morsowania?

Morsowania trudne początki

Odwaga to podstawa na początek. Najlepiej zacząć przed sezonem, by oswajać organizm z niższymi, ale jeszcze nie ekstremalnymi temperaturami. Najlepszym okresem będzie zatem jesień. Chodzenie po schłodzonym podłożu boso czy zimne prysznice w domu dobrze przysłużą się do zahartowania. Chodzi tu o uniknięcie szoku termicznego, który grozi nam, jeśli nie przygotujemy się odpowiednio wcześniej. Niewątpliwie się da i dla niedowierzających ciekawe mogą okazać się statystyki organizowanego od prawie 20 lat w Mielnie Międzynarodowego Zlotu Morsów. Pierwszy taki zlot zarejestrował 120 osób morsujących, podczas gdy w roku 2020 było to już 6000 osób. Jak widać, chętnych nie brakuje. Na początek warto znaleźć w okolicy morsujące ekipy, przyłączyć się do nich i zaczerpnąć wiedzę. Morsowanie zawsze powinno odbywać się w grupach, co ma zapewnić bezpieczeństwo każdej osobie, która zasłabłaby czy zraniła się w wodzie, a co jest potrzebne do morsowania?

zatoka morska

Pierwsze morsowanie – bez czego ani rusz?

Doświadczeni koledzy na pewno udzielą nam wytycznych jak podejść do sprawy i powiedzą, co jest potrzebne do morsowania. Musimy zaopatrzyć się w pewne akcesoria, które zabezpieczą przed wychłodzeniem. Ubranie, w którym przychodzimy nad akwen, nie powinno być za lekkie, bo zmarznięci po morsowaniu musimy się nim ogrzać. Powinno być też łatwe do ubrania, bo czas tu będzie grał ważną rolę. Do tego potrzebny będzie dość duży ręcznik, a dla chętnych do zanurzenia głowy również czepek. Doświadczone morsy często decydują się na zanurzanie boso lub ewentualnie w klapkach, by zabezpieczyć stopy przed ostrymi przedmiotami. Początkującym zaleca się buty lub skarpetki neoprenowe chroniące przed wychłodzeniem. Czapka i rękawiczki również mogą być z neoprenowej pianki. Ważna będzie herbata w termosie, którą rozgrzejemy się po sesji morsowania, przywracając sobie odpowiednią temperaturę. A gdzie morsujemy?

Gdzie najlepiej morsować?

Akweny, w których zdecydujemy się morsować, nie powinny być daleko od miejsca, do którego w miarę szybko możemy wrócić i się rozgrzać. Najlepiej do tematu wyboru przygotować się wcześniej, robiąc rozeznanie, gdzie w pobliżu spotykają się morsujące grupy. Warto się do nich dołączyć i unikać samotnych sesji. Woda to jednak żywioł, a mocno zmrożona tym bardziej może być nieprzewidywalna dla naszego organizmu. Woda powinna być też w miarę rozeznana, jeśli chodzi o głębokość, nurt czy rodzaj dna. Znaczenie mają też ogólne warunki atmosferyczne, czyli temperatura i wilgotność powietrza, siła wiatru, opady deszczu czy śniegu. Wszystko to wpływa na nasze odczuwanie zimna.

Co jest potrzebne do morsowania?

Temat rozgrzewki przed morsowaniem od pewnego czasu rodzi kontrowersje. Do niedawna był to ważny element tuż przed zanurzeniem w wodzie, jednak od jakiegoś czasu niektóre grupy zaczęły wycofywać się z tego typu aktywności i od razu wchodzą do wody. Jednak jeśli potrzebujemy „zagrzać się do walki”, to można opracować sobie kilka ćwiczeń przed wejściem, byle nie były z długie i męczące. Odpowiednio wcześniej można też zacząć przygotowywać oddech. Równomierny oddech w wodzie to ważny element morsowania. Po wejściu do lodowatej wody serce zaczyna bić szybciej, przez co oddech staje się przyspieszony. Stosowanie różnych technik oddechowych pozwoli zapanować nad tym zjawiskiem i osiągnąć spokój przed zanurzeniem.

Przygotowania do morsowania to ważna sprawa, choć niektórym wydaje się, że skoro to tylko kilka minut to można się odważyć. Morsowanie ma też swoje przeciwwskazania i  chociażby osoby ze schorzeniami kardiologicznymi nie powinny morsować. Dlatego przygotowania do morsowania powinny też uwzględnić wizytę u lekarza i upewnienie się, czy w naszym przypadku nie będzie to niebezpieczne.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Co daje morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Czym jest apartament w stylu loft?

2023-09-18 16:05:10
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Więcej

Co to jest apartament typu studio?

2023-09-18 15:58:35
Kiedy będziemy szukali nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, obok mieszkań coraz częściej pojawiają się apartamenty typu studio. Kojarzą się nie bez powodu z czymś luksusowym. Decydując się na apartament, chcemy czegoś klasy premium. Takie nieruchomości są droższe aniżeli zwykłe mieszkania, ale też ich standard jest znacznie wyższy. Jak się okazuje, nie każda nieruchomość określona mianem apartamentu zasłużyła na to miano. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów apartamentów, które trochę się między sobą różnią.
Więcej

Co oznacza "apartament superior"?

2023-09-18 15:32:03
Apartamenty kojarzą się z luksusem, elegancją i komfortem. Jednocześnie wyróżnia się kilka podstawowych typów apartamentów, które dość znacząco się miedzy sobą różnią. Mając świadomość tego, co poszczególne określenia oznaczają, łatwiej wybierzemy lokal, jaki wpisze się w nasze oczekiwania. Czego możemy się spodziewać, kiedy mamy do dyspozycji apartament superior?
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej

Apartamenty na wakacje 2023 - ranking miejsc nad morzem

2023-09-06 13:17:26
Lato zbliża się ku końcowi i chociaż dla części osób urlop jest już tylko miłym wspomnieniem, inni z niecierpliwieniem go wypatrują, ciesząc się, że będą mogli wypocząć bez tłumu turystów. Niezmiennie od lat, jeśli wakacje spędzamy w kraju, to w pierwszej kolejności chcemy je spędzić nad morzem. Nie zraża nas kapryśna pogoda. W jakich nadmorskich miejscowościach apartamenty na wakacje cieszą się największą popularnością?
Więcej