Jak się przygotować na morsowanie?

2023-02-28 13:43:01

Mówi się, że początki zawsze są trudne. Jednak niektóre są trudniejsze, szczególnie kiedy sami bez przymusu mamy narazić się na silny dyskomfort. Morsowanie wciąż rodzi zdziwienie u wielu z nas zimą zakutanych w ciepłe czapki, kurtki i rękawiczki. Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczą rekordowe statystyki Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Jak wyglądają przygotowania do morsowania i co jest potrzebne do morsowania?

Morsowania trudne początki

Odwaga to podstawa na początek. Najlepiej zacząć przed sezonem, by oswajać organizm z niższymi, ale jeszcze nie ekstremalnymi temperaturami. Najlepszym okresem będzie zatem jesień. Chodzenie po schłodzonym podłożu boso czy zimne prysznice w domu dobrze przysłużą się do zahartowania. Chodzi tu o uniknięcie szoku termicznego, który grozi nam, jeśli nie przygotujemy się odpowiednio wcześniej. Niewątpliwie się da i dla niedowierzających ciekawe mogą okazać się statystyki organizowanego od prawie 20 lat w Mielnie Międzynarodowego Zlotu Morsów. Pierwszy taki zlot zarejestrował 120 osób morsujących, podczas gdy w roku 2020 było to już 6000 osób. Jak widać, chętnych nie brakuje. Na początek warto znaleźć w okolicy morsujące ekipy, przyłączyć się do nich i zaczerpnąć wiedzę. Morsowanie zawsze powinno odbywać się w grupach, co ma zapewnić bezpieczeństwo każdej osobie, która zasłabłaby czy zraniła się w wodzie, a co jest potrzebne do morsowania?

zatoka morska

Pierwsze morsowanie – bez czego ani rusz?

Doświadczeni koledzy na pewno udzielą nam wytycznych jak podejść do sprawy i powiedzą, co jest potrzebne do morsowania. Musimy zaopatrzyć się w pewne akcesoria, które zabezpieczą przed wychłodzeniem. Ubranie, w którym przychodzimy nad akwen, nie powinno być za lekkie, bo zmarznięci po morsowaniu musimy się nim ogrzać. Powinno być też łatwe do ubrania, bo czas tu będzie grał ważną rolę. Do tego potrzebny będzie dość duży ręcznik, a dla chętnych do zanurzenia głowy również czepek. Doświadczone morsy często decydują się na zanurzanie boso lub ewentualnie w klapkach, by zabezpieczyć stopy przed ostrymi przedmiotami. Początkującym zaleca się buty lub skarpetki neoprenowe chroniące przed wychłodzeniem. Czapka i rękawiczki również mogą być z neoprenowej pianki. Ważna będzie herbata w termosie, którą rozgrzejemy się po sesji morsowania, przywracając sobie odpowiednią temperaturę. A gdzie morsujemy?

Gdzie najlepiej morsować?

Akweny, w których zdecydujemy się morsować, nie powinny być daleko od miejsca, do którego w miarę szybko możemy wrócić i się rozgrzać. Najlepiej do tematu wyboru przygotować się wcześniej, robiąc rozeznanie, gdzie w pobliżu spotykają się morsujące grupy. Warto się do nich dołączyć i unikać samotnych sesji. Woda to jednak żywioł, a mocno zmrożona tym bardziej może być nieprzewidywalna dla naszego organizmu. Woda powinna być też w miarę rozeznana, jeśli chodzi o głębokość, nurt czy rodzaj dna. Znaczenie mają też ogólne warunki atmosferyczne, czyli temperatura i wilgotność powietrza, siła wiatru, opady deszczu czy śniegu. Wszystko to wpływa na nasze odczuwanie zimna.

Co jest potrzebne do morsowania?

Temat rozgrzewki przed morsowaniem od pewnego czasu rodzi kontrowersje. Do niedawna był to ważny element tuż przed zanurzeniem w wodzie, jednak od jakiegoś czasu niektóre grupy zaczęły wycofywać się z tego typu aktywności i od razu wchodzą do wody. Jednak jeśli potrzebujemy „zagrzać się do walki”, to można opracować sobie kilka ćwiczeń przed wejściem, byle nie były z długie i męczące. Odpowiednio wcześniej można też zacząć przygotowywać oddech. Równomierny oddech w wodzie to ważny element morsowania. Po wejściu do lodowatej wody serce zaczyna bić szybciej, przez co oddech staje się przyspieszony. Stosowanie różnych technik oddechowych pozwoli zapanować nad tym zjawiskiem i osiągnąć spokój przed zanurzeniem.

Przygotowania do morsowania to ważna sprawa, choć niektórym wydaje się, że skoro to tylko kilka minut to można się odważyć. Morsowanie ma też swoje przeciwwskazania i  chociażby osoby ze schorzeniami kardiologicznymi nie powinny morsować. Dlatego przygotowania do morsowania powinny też uwzględnić wizytę u lekarza i upewnienie się, czy w naszym przypadku nie będzie to niebezpieczne.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Co daje morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Wolne apartamenty w Jastarni — kiedy najlepiej bookować termin?

2023-03-31 11:02:26
Bezleśne torfowiska, wrzosowiska, bujne trawy, sosnowy bór i piaszczyste wydmy. To wszystko znajdziemy w Jastarni. Przyroda to jednak nie wszystko, bo warunki pogodowe z największą ilością dni słonecznych w Polsce to kolejna rzecz przyciągająca turystów spragnionych lata i atrakcji. Czy wolne apartamenty w Jastarni zawsze na nas czekają?
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

2023-02-28 13:53:12
Skóra morsa ma nawet 4 cm grubości i chroni doskonale przed mroźnymi wodami Arktyki. Człowiek takich zasobów nie ma i nie tylko w zimnej wodzie przebywać może krótki czas, ale też, aby morsować, potrzebuje odpowiednich akcesoriów. Szczególnie na początku. Dlaczego morsowanie w butach czy skarpetach to ważna kwestia?
Więcej