Morsowanie dzieci – czy dzieci mogą morsować?

2020-10-26 11:16:27

Morsy to łagodne stworzenia mogące osiągać nawet 1500 kg wagi, potrafiące pływać z prędkością 35 km/h i wytrzymywać pod wodą nawet 25 minut. Morsowanie wśród ludzi nie polega na rywalizacji w żadnym z tych obszarów. Naśladujemy już od czasów starożytnego Rzymu ich sposób funkcjonowania, polegający na przebywaniu w lodowatej wodzie na przemian z wychodzeniem na powietrze cieplejsze w porównaniu z wodą. Morsowanie dzieci podnoszące ich odporność, staje się coraz bardziej popularne.

Morsa historia

Oczyszczenie organizmu z toksyn, przemiana materii, pobudzenie krążenia to zalety zabiegów związanych z przebywaniem w zimnej wodzie. Hydroterapia to zabieg dostępny już we wszystkich sanatoriach. Morsowanie jest jeszcze zjawiskiem, które zdecydowanie bardziej przeraża. Tymczasem w XIX wieku pewien bawarski ksiądz Sebastian Kneipp opisał lecznicze właściwości wody i przebywania raz w zimnej, a raz w ciepłej wodzie. Uzdrawiał w ten sposób m.in. z gruźlicy. W całej Europie zaczęły wtedy powstawać morskie kąpieliska, w Polsce pierwsze założono w 1808 r. w Brzeźnie. Od ponad 40 lat istnieje Gdański Kluby Morsów i tego typu klubów jest w naszym kraju już ponad 100.

Na świecie w USA i Kanadzie istnieją natomiast Polar Bear Swims, czyli kluby, w których pływa się na podobieństwo polarnych niedźwiedzi. Niezależnie od kraju morsowanie dzieci, podobnie jak kobiet w ciąży czy osób starszych jest powszechne, tyle że dla dzieci zaleca się wiek 4 lat jako moment rozpoczęcia.

Morsowanie nie dla wszystkich

Lodowate kąpiele mogą być praktykowane od dziecka po późny wiek senioralny, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które przed rozpoczęciem należy rozważyć. Niektóre mogą dotyczyć dzieci. Do przeciwwskazań zalicza się miażdżycę, niedoczynność tarczycy, alkoholizm, ostre dolegliwości dróg oddechowych, czy też nadciśnienie tętnicze, zakrzepy żylne, choroby serca. Dla tych, którzy nie dość, że mogą, to również chcą morsować, kąpiele zapewniają uodpornienie na choroby, wirusy, wzmocnienie zdrowia, poprawę nastroju, urody, redukcję stresu. Zrozumiały jest lęk przed rozpoczęciem morsowania u dziecka, bo naturalnie obawiamy się przeziębienia. Jednak ci, którzy się przełamują, szybko doceniają właśnie poprawę zdrowia, zahartowanie. Do tego zimna woda usprawniająca krążenie automatycznie powoduje lepsze dotlenienie wszystkich komórek organizmu. To z kolei wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze, koncentrację, myślenie. Morsowanie dzieci poprawia ogólną wydolność umysłową naszych pociech. Nie pozostaje też bez wpływu na funkcjonowanie emocjonalne dzieci, które stają się bardziej otwarte na świat, odważne, pewne siebie, chętne do podejmowania nowych wyzwań.

Jak zacząć morsowanie dziecka?

Nie ma tu większej różnicy niż w przypadku osoby dorosłej. Ważne jest, by na początku nie zmuszać, a pozwolić dziecku samodzielnie zdecydować o wejściu do wody. Dziecku ubieramy czapkę, rękawiczki i buty neoprenowe, by spowolnić utratę ciepła. Następnie dziecko bierze udział w rozgrzewce na świeżym powietrzu. W ten sposób zaopatruje się organizm w większą ilość wewnętrznego ciepła. Prosto z rozgrzewki szybko wchodzimy z dzieckiem do wody na głębokość sięgającą do serca. Początkowo może to być ograniczone do linii pępka. W wodzie pozostaje się ok. 30 sekund do 2 minut, następnie dziecko wychodzi na brzeg, należy je wytrzeć i ubrać w suche ubrania. Dodatkowo rozgrzewa się malucha jakimiś fizycznymi ćwiczeniami np. podskoki, przysiady, bieg i dodatkowo możemy zapewnić gorące, rozgrzewające napoje. Gdy decydujemy się na morsowanie na wyjeździe, bo być może w naszym otoczeniu nie ma gdzie, ani z kim, ważne, by zapewnić sobie komfortowe, w miarę bliskie zakwaterowanie. Blue Apart zapewnia luksusowe noclegi dostosowane do rodzin z dziećmi w wielu nadmorskich miejscowościach. A to nad morzem właśnie najlepiej rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem.

Morsowanie dzieci to doskonały sposób na poprawę zdrowia i ogólnego funkcjonowania, poza tym to okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodzicami. Może być to wspólna aktywność łącząca członków rodziny. Dodatkowo nie wymaga specjalnych nakładów finansowych, czy organizacyjnych. Morsujemy, kiedy chcemy, a miejsc, w których można dołączyć do morsujących grup również nie brakuje.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Ile kalorii spala morsowanie?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Kuźnica nad morzem — atrakcje turystyczne regionu

2024-07-25 14:01:46
Pomimo wielu różnych opcji i malowniczych regionów w Polsce, kiedy słyszymy o wakacjach, niezmiennie przed oczami widzimy morze i piaszczyste plaże. Polskie wybrzeże przyciąga co roku tysiące turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jeżeli właśnie nad morzem planujemy spędzić swój urlop, to jednym z miasteczek, jakie możemy wziąć pod uwagę, jest Kuźnica.
Więcej

Fokarium na Helu — historia i ciekawostki

2024-07-25 13:57:32
Fokarium na Helu to unikatowe miejsce na Półwyspie Helskim. Przyciąga rodziny z dziećmi i wielbicieli przyrody. Tym, co odróżnia fokarium od innych obiektów, w jakich można podziwiać zwierzęta, jest możliwość obserwacji ich w naturalnym środowisku. Fokarium na Helu jest jednocześnie centrum badawczym zajmującym się ochroną fok szarych w Bałtyku. Czy warto je odwiedzić i w jakich godzinach możemy się wybrać?
Więcej

Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09
Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.
Więcej

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej