Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

2022-12-23 08:02:47

Lubimy deski do pływania wszelakiej maści. Zwolennicy przebywania w wodzie zapewniają sobie w ten sposób możliwość pozostawania w niej jeszcze dłużej. Aktywność stand-up paddle to stosunkowo nowy widok na krajowych akwenach, ale zyskuje coraz większą popularność. 

Najpierw najlepiej odwiedźmy wypożyczalnię, dzięki czemu możemy z tym sprzętem spróbować swoich sił. Potem kto wie, może zdecydujemy się na swój własny. Tym bardziej że deski SUP można pompować, a dzięki temu nienapompowane zajmują niewiele miejsca, więc są łatwe w transporcie. Dostępne są też deski niepompowane. Które mają więcej zalet?

Stand Up Paddling – woda dla każdego

Pływanie na desce SUP po opanowaniu podstawowej wiedzy i umiejętności może być aktywnością dla każdej osoby, również przy braku umiejętności pływania. Dzięki niej każdy może korzystać z akwenu, a nie tylko patrzeć na niego z brzegu. Nim przejdzie się do wyboru sprzętu do pływania, należy pamiętać, żeby na początek wybrać spokojne, w miarę płytkie wody. Priorytetem jest bezpieczeństwo.

Dobrym pomysłem będzie też zaopatrzenie się w kamizelkę asekuracyjną. W przypadku osób nieumiejących pływać jeszcze lepiej zdecydować się na ratunkową. Na rynku można znaleźć takie, które są wygodne i nie ograniczają ruchów. Oprócz tego nie możemy zapominać, by zawsze przypinać linkę zabezpieczającą między sobą a deską. Gdy już to wszystko wiemy lub pierwsze doświadczenia mamy za sobą i chwyciliśmy bakcyla, czas wybrać deskę SUP, która spełni nasze oczekiwania.

Deski SUP — jakie są do wyboru? 

Choć sport stosunkowo nowy, sprzęt i akcesoria do niego są już na wyciągnięcie ręki. Od deski przeważnie zaczynamy. Najogólniej wyróżnia się deski sztywne, czyli niepompowane oraz pompowane, które wcale nie muszą być mniej twarde i mniej stabilne. Twarde, czyli niepompowane deski to styropianowy rdzeń pokryty kilkoma warstwami laminatów z włókna szklanego, węgla, kevlaru lub  żywicy epoksydowej.

Ich podstawowa wada sprowadza się do kłopotów w transporcie czy przechowywaniu, bo deska naprawdę zajmuje sporo miejsca. Drugą wadą desek twardych jest większa podatność na mechaniczne uszkodzenia, dlatego trzeba uważać, z jakimi przedmiotami mają styczność. Drugim wariantem są deski pompowane, które z kilku względów wydają się bardziej popularne wśród użytkowników. Jakie mają zalety, a jakie wady?

Deski SUP pompowane – dlaczego są częściej wybierane?  

Deski pompowane produkowane są według technologii drop-stitch, która pozwala osiągnąć dużą twardość i sztywność po napompowaniu. Technologia ta polega na tym, że deska zbudowana jest z tysiąca przeplatających się włókien, których komory przy pompowaniu prostują się i tworzą sztywną konstrukcję. Zaletą tego rodzaju desek jest możliwość łatwego transportu i przechowywania. Po spuszczeniu powietrza deskę można zwinąć i spakować do specjalnej torby przeznaczonej do transportu desek SUP.

Zarówno deski pompowane, jak i twarde mogą spełniać swoje zadania, do których należy stabilność, szybkość, zwrotność czy utrzymywanie kierunku płynięcia, jednak trudno znaleźć deskę, która spełniałaby wszystkie te funkcje. Rodzaj pływania decyduje o tym, na jaki rodzaj deski się zdecydujemy, a chęć podróżowania z deską po kraju czy świecie nad różne wody przeważnie decyduje, że będzie to deska pompowana.

Dla kogo, jaka deska? 

Zarówno twarde deski, jak i pompowane mogą być użytkowane przez amatorów i osoby bardziej doświadczone w tym sporcie. Jednak mówi się, że zaletą desek twardych jest możliwość rozwinięcia większych prędkości. To dla wielu pasjonatów ważna kwestia przemawiająca za deskami twardymi, bo dzięki temu zapewniają sobie na wodzie więcej ekscytacji. Takie deski lepiej trzymają kurs i są mniej podatne na znoszenie przez wiatr. Twardość deski decyduje też o jej stabilności.

Wspomniany problem z transportem jednak komplikuje sprawę wielu sportowcom. Okazuje się jednak, że dla chcącego nic trudnego, co oznacza, że choć początkowe deski pompowane uznawane były za dobre jedynie do pływania rekreacyjnego, obecnie ich parametry nie odbiegają już tak bardzo od tych w deskach twardych. Profesjonaliści w tym sporcie znajdują takie odpowiedniki desek twardych w deskach pneumatycznych, które na wodzie zachowują się tak samo. Czy dla osób początkujących ważnym jest wybór między deską pompowaną a twardą?

Deska SUP dla początkujących  

Jak widać, nie kwestią pompowania powinniśmy kierować się przy wyborze, bo czasy są takie, że deski wcale nie różnią się już twardością, a tym samym stabilnością. Wszystko dzięki technologii. Osoby początkujące powinny kierować się innymi parametrami desek jak ich wyporność, grubość, szerokość czy długość. Przykładowo szeroka deska zdecydowanie bardziej polecana jest początkującym. Natomiast w przypadku długości najlepsze będą deski średnie, bo długie mogą okazać się zbyt szybkie, a krótkie mało stabilne. Ważny jest również odpowiedni dobór deski do swojej wagi, by uniknąć efektu podtapiania deski.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej

Gdzie wypożyczyć rower we Władysławowie? Wycieczki i atrakcje

2024-04-30 11:42:22
Każdego roku Władysławo odwiedzają setki turystów nie tylko z Polski. Bajeczne nadmorskie widoki i duża różnorodność atrakcji przyciągają jak magnes niezależnie od zainteresowań. W wiele interesujących miejsc można dojechać rowerem. I wcale nie trzeba zabierać go z sobą na wakacje. Wystarczy, że odwiedzimy wypożyczalnię rowerów we Władysławowie. Gdzie takową znajdziemy i z jakim kosztem musimy się liczyć, chcąc wynająć rower?
Więcej

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej