Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

2022-12-23 08:02:47

Lubimy deski do pływania wszelakiej maści. Zwolennicy przebywania w wodzie zapewniają sobie w ten sposób możliwość pozostawania w niej jeszcze dłużej. Aktywność stand-up paddle to stosunkowo nowy widok na krajowych akwenach, ale zyskuje coraz większą popularność. 

Najpierw najlepiej odwiedźmy wypożyczalnię, dzięki czemu możemy z tym sprzętem spróbować swoich sił. Potem kto wie, może zdecydujemy się na swój własny. Tym bardziej że deski SUP można pompować, a dzięki temu nienapompowane zajmują niewiele miejsca, więc są łatwe w transporcie. Dostępne są też deski niepompowane. Które mają więcej zalet?

Stand Up Paddling – woda dla każdego

Pływanie na desce SUP po opanowaniu podstawowej wiedzy i umiejętności może być aktywnością dla każdej osoby, również przy braku umiejętności pływania. Dzięki niej każdy może korzystać z akwenu, a nie tylko patrzeć na niego z brzegu. Nim przejdzie się do wyboru sprzętu do pływania, należy pamiętać, żeby na początek wybrać spokojne, w miarę płytkie wody. Priorytetem jest bezpieczeństwo.

Dobrym pomysłem będzie też zaopatrzenie się w kamizelkę asekuracyjną. W przypadku osób nieumiejących pływać jeszcze lepiej zdecydować się na ratunkową. Na rynku można znaleźć takie, które są wygodne i nie ograniczają ruchów. Oprócz tego nie możemy zapominać, by zawsze przypinać linkę zabezpieczającą między sobą a deską. Gdy już to wszystko wiemy lub pierwsze doświadczenia mamy za sobą i chwyciliśmy bakcyla, czas wybrać deskę SUP, która spełni nasze oczekiwania.

Deski SUP — jakie są do wyboru? 

Choć sport stosunkowo nowy, sprzęt i akcesoria do niego są już na wyciągnięcie ręki. Od deski przeważnie zaczynamy. Najogólniej wyróżnia się deski sztywne, czyli niepompowane oraz pompowane, które wcale nie muszą być mniej twarde i mniej stabilne. Twarde, czyli niepompowane deski to styropianowy rdzeń pokryty kilkoma warstwami laminatów z włókna szklanego, węgla, kevlaru lub  żywicy epoksydowej.

Ich podstawowa wada sprowadza się do kłopotów w transporcie czy przechowywaniu, bo deska naprawdę zajmuje sporo miejsca. Drugą wadą desek twardych jest większa podatność na mechaniczne uszkodzenia, dlatego trzeba uważać, z jakimi przedmiotami mają styczność. Drugim wariantem są deski pompowane, które z kilku względów wydają się bardziej popularne wśród użytkowników. Jakie mają zalety, a jakie wady?

Deski SUP pompowane – dlaczego są częściej wybierane?  

Deski pompowane produkowane są według technologii drop-stitch, która pozwala osiągnąć dużą twardość i sztywność po napompowaniu. Technologia ta polega na tym, że deska zbudowana jest z tysiąca przeplatających się włókien, których komory przy pompowaniu prostują się i tworzą sztywną konstrukcję. Zaletą tego rodzaju desek jest możliwość łatwego transportu i przechowywania. Po spuszczeniu powietrza deskę można zwinąć i spakować do specjalnej torby przeznaczonej do transportu desek SUP.

Zarówno deski pompowane, jak i twarde mogą spełniać swoje zadania, do których należy stabilność, szybkość, zwrotność czy utrzymywanie kierunku płynięcia, jednak trudno znaleźć deskę, która spełniałaby wszystkie te funkcje. Rodzaj pływania decyduje o tym, na jaki rodzaj deski się zdecydujemy, a chęć podróżowania z deską po kraju czy świecie nad różne wody przeważnie decyduje, że będzie to deska pompowana.

Dla kogo, jaka deska? 

Zarówno twarde deski, jak i pompowane mogą być użytkowane przez amatorów i osoby bardziej doświadczone w tym sporcie. Jednak mówi się, że zaletą desek twardych jest możliwość rozwinięcia większych prędkości. To dla wielu pasjonatów ważna kwestia przemawiająca za deskami twardymi, bo dzięki temu zapewniają sobie na wodzie więcej ekscytacji. Takie deski lepiej trzymają kurs i są mniej podatne na znoszenie przez wiatr. Twardość deski decyduje też o jej stabilności.

Wspomniany problem z transportem jednak komplikuje sprawę wielu sportowcom. Okazuje się jednak, że dla chcącego nic trudnego, co oznacza, że choć początkowe deski pompowane uznawane były za dobre jedynie do pływania rekreacyjnego, obecnie ich parametry nie odbiegają już tak bardzo od tych w deskach twardych. Profesjonaliści w tym sporcie znajdują takie odpowiedniki desek twardych w deskach pneumatycznych, które na wodzie zachowują się tak samo. Czy dla osób początkujących ważnym jest wybór między deską pompowaną a twardą?

Deska SUP dla początkujących  

Jak widać, nie kwestią pompowania powinniśmy kierować się przy wyborze, bo czasy są takie, że deski wcale nie różnią się już twardością, a tym samym stabilnością. Wszystko dzięki technologii. Osoby początkujące powinny kierować się innymi parametrami desek jak ich wyporność, grubość, szerokość czy długość. Przykładowo szeroka deska zdecydowanie bardziej polecana jest początkującym. Natomiast w przypadku długości najlepsze będą deski średnie, bo długie mogą okazać się zbyt szybkie, a krótkie mało stabilne. Ważny jest również odpowiedni dobór deski do swojej wagi, by uniknąć efektu podtapiania deski.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Czym jest apartament w stylu loft?

2023-09-18 16:05:10
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Więcej

Co to jest apartament typu studio?

2023-09-18 15:58:35
Kiedy będziemy szukali nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, obok mieszkań coraz częściej pojawiają się apartamenty typu studio. Kojarzą się nie bez powodu z czymś luksusowym. Decydując się na apartament, chcemy czegoś klasy premium. Takie nieruchomości są droższe aniżeli zwykłe mieszkania, ale też ich standard jest znacznie wyższy. Jak się okazuje, nie każda nieruchomość określona mianem apartamentu zasłużyła na to miano. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów apartamentów, które trochę się między sobą różnią.
Więcej

Co oznacza "apartament superior"?

2023-09-18 15:32:03
Apartamenty kojarzą się z luksusem, elegancją i komfortem. Jednocześnie wyróżnia się kilka podstawowych typów apartamentów, które dość znacząco się miedzy sobą różnią. Mając świadomość tego, co poszczególne określenia oznaczają, łatwiej wybierzemy lokal, jaki wpisze się w nasze oczekiwania. Czego możemy się spodziewać, kiedy mamy do dyspozycji apartament superior?
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej

Apartamenty na wakacje 2023 - ranking miejsc nad morzem

2023-09-06 13:17:26
Lato zbliża się ku końcowi i chociaż dla części osób urlop jest już tylko miłym wspomnieniem, inni z niecierpliwieniem go wypatrują, ciesząc się, że będą mogli wypocząć bez tłumu turystów. Niezmiennie od lat, jeśli wakacje spędzamy w kraju, to w pierwszej kolejności chcemy je spędzić nad morzem. Nie zraża nas kapryśna pogoda. W jakich nadmorskich miejscowościach apartamenty na wakacje cieszą się największą popularnością?
Więcej