Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

2022-12-23 08:02:47

Lubimy deski do pływania wszelakiej maści. Zwolennicy przebywania w wodzie zapewniają sobie w ten sposób możliwość pozostawania w niej jeszcze dłużej. Aktywność stand-up paddle to stosunkowo nowy widok na krajowych akwenach, ale zyskuje coraz większą popularność. 

Najpierw najlepiej odwiedźmy wypożyczalnię, dzięki czemu możemy z tym sprzętem spróbować swoich sił. Potem kto wie, może zdecydujemy się na swój własny. Tym bardziej że deski SUP można pompować, a dzięki temu nienapompowane zajmują niewiele miejsca, więc są łatwe w transporcie. Dostępne są też deski niepompowane. Które mają więcej zalet?

Stand Up Paddling – woda dla każdego

Pływanie na desce SUP po opanowaniu podstawowej wiedzy i umiejętności może być aktywnością dla każdej osoby, również przy braku umiejętności pływania. Dzięki niej każdy może korzystać z akwenu, a nie tylko patrzeć na niego z brzegu. Nim przejdzie się do wyboru sprzętu do pływania, należy pamiętać, żeby na początek wybrać spokojne, w miarę płytkie wody. Priorytetem jest bezpieczeństwo.

Dobrym pomysłem będzie też zaopatrzenie się w kamizelkę asekuracyjną. W przypadku osób nieumiejących pływać jeszcze lepiej zdecydować się na ratunkową. Na rynku można znaleźć takie, które są wygodne i nie ograniczają ruchów. Oprócz tego nie możemy zapominać, by zawsze przypinać linkę zabezpieczającą między sobą a deską. Gdy już to wszystko wiemy lub pierwsze doświadczenia mamy za sobą i chwyciliśmy bakcyla, czas wybrać deskę SUP, która spełni nasze oczekiwania.

Deski SUP — jakie są do wyboru? 

Choć sport stosunkowo nowy, sprzęt i akcesoria do niego są już na wyciągnięcie ręki. Od deski przeważnie zaczynamy. Najogólniej wyróżnia się deski sztywne, czyli niepompowane oraz pompowane, które wcale nie muszą być mniej twarde i mniej stabilne. Twarde, czyli niepompowane deski to styropianowy rdzeń pokryty kilkoma warstwami laminatów z włókna szklanego, węgla, kevlaru lub  żywicy epoksydowej.

Ich podstawowa wada sprowadza się do kłopotów w transporcie czy przechowywaniu, bo deska naprawdę zajmuje sporo miejsca. Drugą wadą desek twardych jest większa podatność na mechaniczne uszkodzenia, dlatego trzeba uważać, z jakimi przedmiotami mają styczność. Drugim wariantem są deski pompowane, które z kilku względów wydają się bardziej popularne wśród użytkowników. Jakie mają zalety, a jakie wady?

Deski SUP pompowane – dlaczego są częściej wybierane?  

Deski pompowane produkowane są według technologii drop-stitch, która pozwala osiągnąć dużą twardość i sztywność po napompowaniu. Technologia ta polega na tym, że deska zbudowana jest z tysiąca przeplatających się włókien, których komory przy pompowaniu prostują się i tworzą sztywną konstrukcję. Zaletą tego rodzaju desek jest możliwość łatwego transportu i przechowywania. Po spuszczeniu powietrza deskę można zwinąć i spakować do specjalnej torby przeznaczonej do transportu desek SUP.

Zarówno deski pompowane, jak i twarde mogą spełniać swoje zadania, do których należy stabilność, szybkość, zwrotność czy utrzymywanie kierunku płynięcia, jednak trudno znaleźć deskę, która spełniałaby wszystkie te funkcje. Rodzaj pływania decyduje o tym, na jaki rodzaj deski się zdecydujemy, a chęć podróżowania z deską po kraju czy świecie nad różne wody przeważnie decyduje, że będzie to deska pompowana.

Dla kogo, jaka deska? 

Zarówno twarde deski, jak i pompowane mogą być użytkowane przez amatorów i osoby bardziej doświadczone w tym sporcie. Jednak mówi się, że zaletą desek twardych jest możliwość rozwinięcia większych prędkości. To dla wielu pasjonatów ważna kwestia przemawiająca za deskami twardymi, bo dzięki temu zapewniają sobie na wodzie więcej ekscytacji. Takie deski lepiej trzymają kurs i są mniej podatne na znoszenie przez wiatr. Twardość deski decyduje też o jej stabilności.

Wspomniany problem z transportem jednak komplikuje sprawę wielu sportowcom. Okazuje się jednak, że dla chcącego nic trudnego, co oznacza, że choć początkowe deski pompowane uznawane były za dobre jedynie do pływania rekreacyjnego, obecnie ich parametry nie odbiegają już tak bardzo od tych w deskach twardych. Profesjonaliści w tym sporcie znajdują takie odpowiedniki desek twardych w deskach pneumatycznych, które na wodzie zachowują się tak samo. Czy dla osób początkujących ważnym jest wybór między deską pompowaną a twardą?

Deska SUP dla początkujących  

Jak widać, nie kwestią pompowania powinniśmy kierować się przy wyborze, bo czasy są takie, że deski wcale nie różnią się już twardością, a tym samym stabilnością. Wszystko dzięki technologii. Osoby początkujące powinny kierować się innymi parametrami desek jak ich wyporność, grubość, szerokość czy długość. Przykładowo szeroka deska zdecydowanie bardziej polecana jest początkującym. Natomiast w przypadku długości najlepsze będą deski średnie, bo długie mogą okazać się zbyt szybkie, a krótkie mało stabilne. Ważny jest również odpowiedni dobór deski do swojej wagi, by uniknąć efektu podtapiania deski.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Wolne apartamenty w Jastarni — kiedy najlepiej bookować termin?

2023-03-31 11:02:26
Bezleśne torfowiska, wrzosowiska, bujne trawy, sosnowy bór i piaszczyste wydmy. To wszystko znajdziemy w Jastarni. Przyroda to jednak nie wszystko, bo warunki pogodowe z największą ilością dni słonecznych w Polsce to kolejna rzecz przyciągająca turystów spragnionych lata i atrakcji. Czy wolne apartamenty w Jastarni zawsze na nas czekają?
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

2023-02-28 13:53:12
Skóra morsa ma nawet 4 cm grubości i chroni doskonale przed mroźnymi wodami Arktyki. Człowiek takich zasobów nie ma i nie tylko w zimnej wodzie przebywać może krótki czas, ale też, aby morsować, potrzebuje odpowiednich akcesoriów. Szczególnie na początku. Dlaczego morsowanie w butach czy skarpetach to ważna kwestia?
Więcej

Jak się przygotować na morsowanie?

2023-02-28 13:43:01
Mówi się, że początki zawsze są trudne. Jednak niektóre są trudniejsze, szczególnie kiedy sami bez przymusu mamy narazić się na silny dyskomfort. Morsowanie wciąż rodzi zdziwienie u wielu z nas zimą zakutanych w ciepłe czapki, kurtki i rękawiczki. Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczą rekordowe statystyki Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Jak wyglądają przygotowania do morsowania i co jest potrzebne do morsowania?
Więcej