Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

2022-12-23 08:04:32

Pływanie na desce SUP nie jest trudne, zatem i słynie z tego, że może to być aktywność również dla dzieci i osób starszych. Jak w każdym sporcie istnieją tu pewne prawidłowości, których dobrze jest przestrzegać, by zarówno sprawnie pływać, jak i nie narazić się na kontuzję.

Do deski SUP stosuje się wiosło typu pagaj, które jest innym wiosłem niż te najpopularniejsze stosowane, chociażby w kajakach. Na czym polega technika wiosłowania na desce SUP?

Pływanie na desce SUP – na dobry początek

Wybór deski SUP to jedna kwestia w tym sporcie. Wiosło jednak jest nie mniej ważne, bo to ono pozwala zapanować nad deską. Pierwsze kroki na desce to przyjęcie pozycji klęczącej, która zapewnia stabilność. W tej pozycji możemy zacząć wiosłować, co pozwoli nam wyczuć deskę i jej możliwości.

Kolejnym krokiem są pierwsze próby wstawania, które niektórym wychodzą od razu, innym nieco później, ale na pewno wiosło służy tu pomocą przy próbach utrzymania równowagi. Tak naprawdę deska jest najbardziej stabilna właśnie podczas wiosłowania. Pomocą w utrzymaniu równowagi będzie też patrzenie przed siebie zamiast spoglądania w dół, do czego początkujący mają tendencje. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat wiosła do deski SUP?

Wiosło inne niż wszystkie

Wiosło w tym rodzaju aktywności to przeważnie konstrukcje aluminiowe, węglowe lub kompozytowe. Składają się z jednej dwóch lub trzech części. Te dwu lub trzyczęściowe to wiosła składane i regulowane, jeśli chodzi o długość. Można je łatwiej transportować. Czasem możliwość składania przekłada się na gorszą sztywność wiosła w porównaniu do tego jednoczęściowego, ale nie zawsze.

Ważny będzie też dobór pióra do wiosła. Mniejsze pióra tworzą mniej mocy i raczej wykorzystywane są do dłuższych spokojnych wycieczek. Takie wiosło pozwala zachować na dłużej siły podczas pływania, co ma znaczenie dla słabszych osób. Większe pióra natomiast generują więcej mocy, dzięki czemu można płynąć szybciej i możemy radzić sobie lepiej z silniejszym nurtem czy falami. Dużo jednak ostatecznie zależy od techniki pływania, więc warto poznać tę odpowiednią.

Wiosło do deski SUP – sposób trzymania

Wiosło do deski SUP jest niesymetryczne, co widać w końcowej płetwie pióra. Jest ona wygięta w jedną stronę. Początkujący w tym sporcie mają zwyczaj ustawiania tego wygięcia w swoim kierunku, ale ma być odwrotnie. Pióro wiosła ma być pochylone w kierunku dziobu deski, dzięki czemu wiosłując i przeciągając wiosło wzdłuż deski oraz zmieniając kąt pochylenia wiosła, dłużej utrzymujemy pióro prostopadłe do kierunku ruchu. To ułatwia odpychanie deski.

Wiosło od dołu chwytamy tą ręką, która znajduje się po stronie pióra, a drugą ręką łapiemy wiosło u góry, gdzie znajduje się specjalna rączka. Ręce powinny pozostać w miarę wyprostowane i tu ważny jest dobór odpowiedniej długości wiosła lub odpowiedniej jego regulacji. Ręce staramy się też trzymać szeroko. Wiosło w dolnej części trzymamy lekko, obejmując je palcami, ale nie ściskamy. Dalej pozostaje już tylko wiosłowanie.

Technika wiosłowania na desce SUP 

Prawidłowe wiosłowanie wiąże się z takim uchwytem, by ręka znajdująca się na górnej części wiosła była zawsze wyprostowana. Wiosło należy włożyć do wody daleko przed sobą, a temu sprzyja postawa na ugiętych kolanach i lekko zgiętych biodrach. Wiosło prowadzimy w linii prostej, może być lekko skierowane do siebie, co pomaga utrzymać kurs. Ważne jest, żeby całe pióro wiosła zanurzać i prowadzić je w pionie. Oznaczać to będzie, że jedna ręka znajduje się dokładnie nad drugą.

Wiosło ciągniemy w tył i wyciągamy je ponad powierzchnię wody, gdy będzie ono na wysokości stóp i jest maksymalnie zbliżone do burty deski. Przesuwanie wiosła poza linię nóg jest już nieefektywne, bo bardziej powoduje problem z utrzymaniem kierunku płynięcia, niż w tym pomaga. Aby utrzymać kurs na wprost, wystarczy wykonywać po kilka ruchów z prawej i kilka z lewej strony burty. Trzeba przy tym pamiętać, aby przy przekładaniu wiosła utrzymać prawidłowy rozstaw rąk. Co jeszcze w kwestii techniki pływania?

Jak sterować deską przy pomocy wiosła?

Wiosło nie tylko pomaga w utrzymaniu równowagi czy nadaniu kierunku płynięcia, ale też służy do sterowania deską. Skręty wykonujemy, wiosłując odpowiednio z prawej lub lewej strony, czyli wiosłując z prawej strony deski, skręcimy w lewo i odwrotnie. Jeśli chcemy wykonać mocniejszy skręt, technika wiosłowania nieco się zmienia. Prowadzimy wtedy wiosło w taki sposób, że wkładamy je do wody na wysokości kostek i wypychamy je od siebie w kierunku dziobu. Wtedy dużo szybciej możemy zmienić kierunek płynięcia. W tym przypadku wypychanie wody po prawej stronie burty sprawi, że będziemy obracać się w prawo, a po lewej stronie w lewo.

Do tego typu bardziej skomplikowanych manewrów często też wymagane jest dociążenia rufy, czyli też zmiana ustawienia nóg na desce. Będzie to przydatna technika szczególnie przy pływaniu na falach. Naukę tej techniki dociążania najlepiej zacząć strony dominującej, co oznacza, że jeśli jesteśmy praworęczni, wysuwamy do przodu prawą nogę, którą należy ugiąć w kolanie. Lewa noga w tym czasie zostaje wyprostowana, a ciężar ciała spoczywa na prawej nodze.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Czym jest apartament w stylu loft?

2023-09-18 16:05:10
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Więcej

Co to jest apartament typu studio?

2023-09-18 15:58:35
Kiedy będziemy szukali nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, obok mieszkań coraz częściej pojawiają się apartamenty typu studio. Kojarzą się nie bez powodu z czymś luksusowym. Decydując się na apartament, chcemy czegoś klasy premium. Takie nieruchomości są droższe aniżeli zwykłe mieszkania, ale też ich standard jest znacznie wyższy. Jak się okazuje, nie każda nieruchomość określona mianem apartamentu zasłużyła na to miano. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów apartamentów, które trochę się między sobą różnią.
Więcej

Co oznacza "apartament superior"?

2023-09-18 15:32:03
Apartamenty kojarzą się z luksusem, elegancją i komfortem. Jednocześnie wyróżnia się kilka podstawowych typów apartamentów, które dość znacząco się miedzy sobą różnią. Mając świadomość tego, co poszczególne określenia oznaczają, łatwiej wybierzemy lokal, jaki wpisze się w nasze oczekiwania. Czego możemy się spodziewać, kiedy mamy do dyspozycji apartament superior?
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej

Apartamenty na wakacje 2023 - ranking miejsc nad morzem

2023-09-06 13:17:26
Lato zbliża się ku końcowi i chociaż dla części osób urlop jest już tylko miłym wspomnieniem, inni z niecierpliwieniem go wypatrują, ciesząc się, że będą mogli wypocząć bez tłumu turystów. Niezmiennie od lat, jeśli wakacje spędzamy w kraju, to w pierwszej kolejności chcemy je spędzić nad morzem. Nie zraża nas kapryśna pogoda. W jakich nadmorskich miejscowościach apartamenty na wakacje cieszą się największą popularnością?
Więcej