Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

2021-12-03 12:17:34

Przychodzi taki moment, gdy już wiemy, że kitesurfing to nasz sport. Trochę już umiemy dzięki kursom krajowym lub zagranicznym, a sprzęt stał się bardziej obeznany dzięki wypożyczalniom w szkołach kitesurfingu. Zaczynamy rozglądać się za swoim własnym oprzyrządowaniem, które do tanich nie należy, ale krok po kroku, można go kompletować.

Załóżmy, że dziś jest ten dzień kiedy chcemy podejść do zakupu trapezu. Ten element jest niezbędnym oprzyrządowaniem kitesurfera i decydującym o wygodzie pływania. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru.

Trapez, czym jest?

Oczywiste matematyczne skojarzenia niewiele tu pomogą. Trapez w kitesurfingu to gruby pas zakładany na plecach (trapez lędźwiowy) lub biodrach (trapez biodrowy) sprawiający, że siły generowane przez latawiec można przenieść z rąk na tułów i tym samym zaoszczędzić sporo energii. Trapez bowiem podpina się bezpośrednio do drążka sterowniczego, dzięki czemu można kontrolować moc latawca. Bez trapezu właściwie niemożliwe byłoby uprawianie tego sportu, a już na pewno nie spędzanie na wodzie kilku godzin z rzędu, na co pozwala właśnie trapez. Jest on zbudowany z neoprenu i gąbki, co przekłada się na odpowiednie przyleganie do pleców zawodnika. Z przodu trapez łączy się hakiem z drążkiem sterowniczym, czyli barem przy pomocy chicken loopa, którego rodzaj dłuższy bądź krótszy decyduje o tym, czy kitesurfer planuje wypinać się z haka w czasie manewrów na wodzie.

Co decyduje o wyborze trapezu?

Przede wszystkim znaczenie ma budowa ciała, fizyczne predyspozycje, czy nawet fakt, że borykamy się z jakimiś dolegliwościami pleców. Można dobrać taki model, który te problemy w trakcie aktywności wyeliminuje. Najważniejsze to kupić odpowiedni rozmiar trapezu, co najlepiej robić z pomocą osoby doświadczonej w temacie, może to być sprzedawca w sklepie, ale też nauczyciel w szkole kitesurfingu. Decydujący będzie zatem rozmiar, typ sylwetki, ale też styl pływania.

Kitesurfer pływający w stylu freestyle zdecyduje się na trapez, o niższej konstrukcji, dzięki czemu będzie miał większą mobilność w czasie manewrów na wypięciu. Ten typ trapezu nie pozwala jednak na wielogodzinne pływanie, bo w niewystarczającym zakresie wspiera plecy. Wyższy trapez dodatkowo z żelowym wypełnieniem mocno otaczający lędźwie będzie natomiast dobry dla tych, którzy lubią spędzać długie godziny na wodzie i nigdy nie mają dość. Sylwetka w doborze trapezu ma znaczenie, chociażby ze względu na różnice anatomiczne w budowie kobiet i mężczyzn.

Jakie wyróżniamy typy trapezów?

Do najpopularniejszych należą trapez biodrowy (waist), siedzący (seat) i trapez z kamizelką (vest). Ten pierwszy zapewnia największą swobodę ruchów, dlatego wybierany jest najczęściej. Dla osób, które mają problemy z plecami, najbardziej polecany jest trapez siedzący. Posiada on dolne paski na nogi oraz ma niżej umiejscowiony hak, co wpływa na niższy punkt ciągnięcia kite’a. Dla początkujących ułatwia to naukę kitesurfingu, bo przekłada się na większą stabilność i większy komfort uprawiania tego sportu. Zarówno początkujący, jak i osoby z problemami z plecami powinni zdecydować się na taki model.

Bardziej zaawansowane osoby dostrzegają jednak ograniczenia trapezów siedzących, a konkretnie ograniczenia ruchów, jakie się z nim wiążą. Dlatego częściej wybierają inne modele, w tym wspomniany już trapez biodrowy, który jednak wymaga większego zaawansowania w technice. Nie ma on pasków na nogi, hak usytuowany jest wyżej, umożliwiając odpinanie i wpinanie. Jednak w zastosowaniu wymaga on napięcia całego ciała, w tym używania mięśni brzucha i mięśni głębokich. Tym samym jego użytkowanie wiąże się z większym wysiłkiem i koniecznością zadbania o formę. Najrzadziej stosowany jest model trapezu typu vest. Jest to połączenie trapezu biodrowego z kamizelką asekuracyjną. Ten typ przede wszystkim chroni przed urazami i unosi na wodzie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając trapez?

Warto zdecydować się na model, który ma wspomniane wyżej żelowe wypełnienie, gdyż ono pod wpływem temperatury dopasowuje się do naszych kształtów, dodatkowo zabezpieczając przed otarciami, jeszcze skuteczniej wspierając nasz kręgosłup, a także zapewniając wygodę. Pamiętajmy, że podczas postoju, latawiec ustawiony jest w zenicie, co może wywoływać podciąganie się haka i trapezu do góry, dlatego to bardzo ważne, żeby trapez był dobrze dopasowany i nie uwierał w okolicach bioder czy kręgosłupa. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy model, który kupujemy, zaopatrzony jest w nożyk. Ma on służyć do przecięcia linek w sytuacji, w której robi się niebezpiecznie. Może się zdarzyć, że linki oplotą nasze ciało i wtedy nożyk to jedyna opcja, żeby się oswobodzić. Taki nożyk umieszcza się tuż pod hakiem, dzięki czemu łatwo i szybko jest dostępny w razie niebezpiecznej sytuacji. Zawsze przed wyjściem na wodę należy sprawdzić, czy nożyk znajduje się na swoim miejscu.

Zanim zdecydujemy się na zakup trapezu, warto poćwiczyć na różnych jego typach, podobna zasada dotyczy innych elementów oprzyrządowania kitesurfera. Wtedy jesteśmy już w stanie bardziej określić nasz styl pływania i preferencje z tym związane, a pomóc sprzedawcy w sklepie może ograniczyć się do odpowiedniego doboru rozmiaru.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

 

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Puck 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:44:47
Województwo pomorskie na urlopowy plan zawsze brzmi dobrze, choć jednocześnie wielu z nas myśli tu głównie o codziennych posiadówkach na plaży za parawanem, rybie na obiad i gofrach w międzyczasie. To wszystko może być cała prawda, ale nie musi, szczególnie kiedy mowa o Pucku.
Więcej

Mechelinki 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:28:33
Mechelinki są jak perełki. Nie tylko brzmią perliście, ale też stanowią perełkę wybrzeża bałtyckiego, granicząc z Gdynią, a jednocześnie pozostając ostoją ciszy i spokoju. Często turyści z Trójmiasta decydują się na noclegi w Mechelinkach właśnie dlatego, by utrzymać balans między miejskim zgiełkiem a wyciszeniem też potrzebnym w urlopowym planie.
Więcej

Dojazd z Gdyni do Mechelinek — jaką trasę wybrać?

2022-08-08 13:53:31
Wsiąść do pociągu byle jakiego nie będzie odpowiedzią w temacie dojazdu z Gdyni do Mechelinek. Obie miejscowości położone są na tyle blisko, że łączy je komunikacja miejska i to całkiem sprawna, w związku z czym pociągi są niepotrzebne.
Więcej

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej