Jaki wiatr na kitesurfing i co trzeba o nim wiedzieć?

2021-12-29 14:35:39

Dla większości z nas jak wieje to wieje, a jak nie to nie. Zupełnie inaczej sprawa się ma dla zapalonych kitesurferów, którzy przemierzają cała Polskę, by dotrzeć na Półwysep Helski i kilka godzin dziennie spędzać na wodzie.

Czasem to nie tylko podróż przez kraj, ale dalsze wyprawy na mniej znane wody. Dla nich celem jest odpowiedni wiatr i stratą, gdy go nie ma. Jakie konkretnie warunki pogodowe i parametry wiatru są najodpowiedniejsze do uprawiania tego sportu?

Wietrznie, czyli jak?

W kitesurfingu wiatr i woda są niezbędne, by osiągnąć efekt. O tyle, o ile woda jest czymś stałym, nie musimy martwić się, czy na pewno będzie, to z wiatrem takiej pewności już nie ma. Znaczenie mają dwa jego parametry, czyli siła i kierunek. W kitesurfingu ze względu na kierunek wyróżnia się 3 rodzaje wiatru, które decydują o trudności i wyzwaniach, jakie czekają na zawodników:

  1. Wiatr off – shore, czyli biegnący od strony lądu
  2. Wiatr on – shore, który odwrotnie, skierowany w stronę brzegu
  3. Wiatr side — shore, który oznacza boczne podmuchy

Wiatr off – shore stanowi największe ryzyko ze względu na fakt, że takie ukierunkowanie wiatru konsekwentnie spycha kitesurfera w głąb zbiornika wodnego. Nie są to dobre warunki dla początkujących, a i osoby doświadczone często niechętnie pływają przy takim wietrze.

Wiatr on – shore stanowi dużo bezpieczniejszą alternatywę w kontekście bycia wciąganym w daleką otchłań wody, ale ma inną wadę. Podmuchy skierowane ku linii brzegowej zwiększają ryzyko bolesnych upadków i urazów na lądzie.

Wiatr side — shore — najlepszy kierunek wiatru dla kitesurfera 

Kiedy staniemy na brzegu wody i poczujemy powiew wiatru wyraźnie na prawym lub lewym policzku, to znaczy, że jesteśmy w domu. W domu, czyli nic innego, jak właśnie napotkaliśmy najlepszy kierunek wiatru. Zarówno dla uczących się, jak i zaawansowanych boczny wiatr sprzyja wodnym manewrom i możliwości spędzenia długiego czasu na wodzie. Boczny wiatr sprawia, że pływa się wzdłuż linii brzegowej.

Zarówno side – shore, jak i side – on – shore to ulubione odpowiedzi, jakie może usłyszeć kitesurfer na pytanie „jaki dzisiaj kierunek”. Trudno uczyć się tego sportu w innych warunkach wiatrowych. Co jeszcze ma znaczenie jeśli chodzi o wiatr?

Siła wiatru – by polecieć, ale nie odlecieć

Dla pełnego sukcesu dobry kierunek wiatru musi iść w parze z odpowiednią siłą wiatru. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka jego siła jest najodpowiedniejsza, należy zapoznać się z kilkoma pojęciami, którymi kitesurferzy posługują się, opisując warunki pogodowe. Chodzi tu o węzły, kilometry na godzinę czy skalę Beauforta. Siłę wiatru opisuje się w skali Beauforta, a również istotną prędkość wiatru określa się w węzłach. Najbardziej optymalne warunki dla kitesurferow to 11-27 węzłów i odpowiadające im 4-6 stopnie w skali Beauforta. Wyjście na wiatr w warunkach powyżej 30 węzłów bez odpowiedniego poziomu umiejętności może spowodować zarówno utratę sprzętu, jak i urazy fizyczne.
Dla początkujących kursantów najlepiej, jeśli siła wiatru wynosi 4 stopnie w skali Beauforta, co oznacza średnio 25 km/h. Dobrze, jeśli podmuch wiatru jest równomierny. Należy zwrócić uwagę, czy zdarzają się nagle porywy wiatru, które mogą mieć znaczący wpływ na technikę pływania. Wiatr o sile 7-8 stopni w skali Beauforta, czyli 28-40 węzłów i powyżej 50 km/h jest już bardzo ryzykownym do uprawiania tego sportu.

Co jeszcze należy wiedzieć o wietrze?

Powinno się dać sobie czas na poznanie wiatru. Zatem nauka i pływanie to jedno, ale obserwacja powinna towarzyszyć nam zawsze. Ważnym pojęciem jest też termika, która, choć w polskich warunkach zdarza się rzadko, to przecież nie pływamy tylko na Półwyspie Helskim. Termika określa bryzę morską. W cieplejszych krajach, np. w Brazylii czy na Dominikanie dochodzi do takiego zjawiska, że ląd w ciągu dnia nagrzewa się szybciej niż woda. W związku z tym powietrze ciepłe unosi się do góry i tworzy się obszar niskiego ciśnienia. Wiatr wtedy jest dużo silniejszy. Choć istnieją dedykowane kitesurferom strony internetowe z prognozą pogodową, czasem informacji o termice tam nie znajdziemy. Wtedy trzeba zdać się na informacje od miejscowych amatorów tego sportu.

Gdzie najlepszy wiatr do nauki kitesurfingu?

Bałtyk jest zalecany do kitesurfingu w ciepłe miesiące, które, jak wiemy, w Polsce trwają krótko. Szczególnie dla początkujących kitesurferów polecana jest Fuerteventura, czyli jedna z Wysp Kanaryjskich. Warunki atmosferyczne są tu na tyle stabilne, że sprawdzają się zarówno w kwestii startowania, jak i lądowania. Na tej wyspie wody są ciepłe i w miarę płytkie, a wiatr przeważnie niezawodny i przewidywalny. Kolejnym miejscem jest Sardynia, gdzie wieje odpowiedni, nie za silny wiatr, a do tego można uczyć się na rozległych, płytkich lagunach. Śródziemnomorski klimat pozwala na uprawianie kitesurfingu w tym rejonie przez cały rok.

Chorwacja natomiast polecana jest bardziej zaawansowanym, bo częściej napotka się tam silniejszy wiatr i mniej łagodne wody. Wiatr w Chorwacji sprzyja osiąganiu dużych prędkości, a powstające wysokie fale pozwalają na skoki i bardziej wyczynowe manewry. Tak naprawdę Europa jest zachęcająca dla kitesurferów, bo oferuje wiele miejsc, w których można uczyć się i rozwijać swoje umiejętności, a przy okazji zwiedzać i poznawać nowe rejony.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej

Gdzie wypożyczyć rower we Władysławowie? Wycieczki i atrakcje

2024-04-30 11:42:22
Każdego roku Władysławo odwiedzają setki turystów nie tylko z Polski. Bajeczne nadmorskie widoki i duża różnorodność atrakcji przyciągają jak magnes niezależnie od zainteresowań. W wiele interesujących miejsc można dojechać rowerem. I wcale nie trzeba zabierać go z sobą na wakacje. Wystarczy, że odwiedzimy wypożyczalnię rowerów we Władysławowie. Gdzie takową znajdziemy i z jakim kosztem musimy się liczyć, chcąc wynająć rower?
Więcej

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej