Jaki wiatr na kitesurfing i co trzeba o nim wiedzieć?

2021-12-29 14:35:39

Dla większości z nas jak wieje to wieje, a jak nie to nie. Zupełnie inaczej sprawa się ma dla zapalonych kitesurferów, którzy przemierzają cała Polskę, by dotrzeć na Półwysep Helski i kilka godzin dziennie spędzać na wodzie.

Czasem to nie tylko podróż przez kraj, ale dalsze wyprawy na mniej znane wody. Dla nich celem jest odpowiedni wiatr i stratą, gdy go nie ma. Jakie konkretnie warunki pogodowe i parametry wiatru są najodpowiedniejsze do uprawiania tego sportu?

Wietrznie, czyli jak?

W kitesurfingu wiatr i woda są niezbędne, by osiągnąć efekt. O tyle, o ile woda jest czymś stałym, nie musimy martwić się, czy na pewno będzie, to z wiatrem takiej pewności już nie ma. Znaczenie mają dwa jego parametry, czyli siła i kierunek. W kitesurfingu ze względu na kierunek wyróżnia się 3 rodzaje wiatru, które decydują o trudności i wyzwaniach, jakie czekają na zawodników:

  1. Wiatr off – shore, czyli biegnący od strony lądu
  2. Wiatr on – shore, który odwrotnie, skierowany w stronę brzegu
  3. Wiatr side — shore, który oznacza boczne podmuchy

Wiatr off – shore stanowi największe ryzyko ze względu na fakt, że takie ukierunkowanie wiatru konsekwentnie spycha kitesurfera w głąb zbiornika wodnego. Nie są to dobre warunki dla początkujących, a i osoby doświadczone często niechętnie pływają przy takim wietrze.

Wiatr on – shore stanowi dużo bezpieczniejszą alternatywę w kontekście bycia wciąganym w daleką otchłań wody, ale ma inną wadę. Podmuchy skierowane ku linii brzegowej zwiększają ryzyko bolesnych upadków i urazów na lądzie.

Wiatr side — shore — najlepszy kierunek wiatru dla kitesurfera 

Kiedy staniemy na brzegu wody i poczujemy powiew wiatru wyraźnie na prawym lub lewym policzku, to znaczy, że jesteśmy w domu. W domu, czyli nic innego, jak właśnie napotkaliśmy najlepszy kierunek wiatru. Zarówno dla uczących się, jak i zaawansowanych boczny wiatr sprzyja wodnym manewrom i możliwości spędzenia długiego czasu na wodzie. Boczny wiatr sprawia, że pływa się wzdłuż linii brzegowej.

Zarówno side – shore, jak i side – on – shore to ulubione odpowiedzi, jakie może usłyszeć kitesurfer na pytanie „jaki dzisiaj kierunek”. Trudno uczyć się tego sportu w innych warunkach wiatrowych. Co jeszcze ma znaczenie jeśli chodzi o wiatr?

Siła wiatru – by polecieć, ale nie odlecieć

Dla pełnego sukcesu dobry kierunek wiatru musi iść w parze z odpowiednią siłą wiatru. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka jego siła jest najodpowiedniejsza, należy zapoznać się z kilkoma pojęciami, którymi kitesurferzy posługują się, opisując warunki pogodowe. Chodzi tu o węzły, kilometry na godzinę czy skalę Beauforta. Siłę wiatru opisuje się w skali Beauforta, a również istotną prędkość wiatru określa się w węzłach. Najbardziej optymalne warunki dla kitesurferow to 11-27 węzłów i odpowiadające im 4-6 stopnie w skali Beauforta. Wyjście na wiatr w warunkach powyżej 30 węzłów bez odpowiedniego poziomu umiejętności może spowodować zarówno utratę sprzętu, jak i urazy fizyczne.
Dla początkujących kursantów najlepiej, jeśli siła wiatru wynosi 4 stopnie w skali Beauforta, co oznacza średnio 25 km/h. Dobrze, jeśli podmuch wiatru jest równomierny. Należy zwrócić uwagę, czy zdarzają się nagle porywy wiatru, które mogą mieć znaczący wpływ na technikę pływania. Wiatr o sile 7-8 stopni w skali Beauforta, czyli 28-40 węzłów i powyżej 50 km/h jest już bardzo ryzykownym do uprawiania tego sportu.

Co jeszcze należy wiedzieć o wietrze?

Powinno się dać sobie czas na poznanie wiatru. Zatem nauka i pływanie to jedno, ale obserwacja powinna towarzyszyć nam zawsze. Ważnym pojęciem jest też termika, która, choć w polskich warunkach zdarza się rzadko, to przecież nie pływamy tylko na Półwyspie Helskim. Termika określa bryzę morską. W cieplejszych krajach, np. w Brazylii czy na Dominikanie dochodzi do takiego zjawiska, że ląd w ciągu dnia nagrzewa się szybciej niż woda. W związku z tym powietrze ciepłe unosi się do góry i tworzy się obszar niskiego ciśnienia. Wiatr wtedy jest dużo silniejszy. Choć istnieją dedykowane kitesurferom strony internetowe z prognozą pogodową, czasem informacji o termice tam nie znajdziemy. Wtedy trzeba zdać się na informacje od miejscowych amatorów tego sportu.

Gdzie najlepszy wiatr do nauki kitesurfingu?

Bałtyk jest zalecany do kitesurfingu w ciepłe miesiące, które, jak wiemy, w Polsce trwają krótko. Szczególnie dla początkujących kitesurferów polecana jest Fuerteventura, czyli jedna z Wysp Kanaryjskich. Warunki atmosferyczne są tu na tyle stabilne, że sprawdzają się zarówno w kwestii startowania, jak i lądowania. Na tej wyspie wody są ciepłe i w miarę płytkie, a wiatr przeważnie niezawodny i przewidywalny. Kolejnym miejscem jest Sardynia, gdzie wieje odpowiedni, nie za silny wiatr, a do tego można uczyć się na rozległych, płytkich lagunach. Śródziemnomorski klimat pozwala na uprawianie kitesurfingu w tym rejonie przez cały rok.

Chorwacja natomiast polecana jest bardziej zaawansowanym, bo częściej napotka się tam silniejszy wiatr i mniej łagodne wody. Wiatr w Chorwacji sprzyja osiąganiu dużych prędkości, a powstające wysokie fale pozwalają na skoki i bardziej wyczynowe manewry. Tak naprawdę Europa jest zachęcająca dla kitesurferów, bo oferuje wiele miejsc, w których można uczyć się i rozwijać swoje umiejętności, a przy okazji zwiedzać i poznawać nowe rejony.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Kuźnica nad morzem — atrakcje turystyczne regionu

2024-07-25 14:01:46
Pomimo wielu różnych opcji i malowniczych regionów w Polsce, kiedy słyszymy o wakacjach, niezmiennie przed oczami widzimy morze i piaszczyste plaże. Polskie wybrzeże przyciąga co roku tysiące turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jeżeli właśnie nad morzem planujemy spędzić swój urlop, to jednym z miasteczek, jakie możemy wziąć pod uwagę, jest Kuźnica.
Więcej

Fokarium na Helu — historia i ciekawostki

2024-07-25 13:57:32
Fokarium na Helu to unikatowe miejsce na Półwyspie Helskim. Przyciąga rodziny z dziećmi i wielbicieli przyrody. Tym, co odróżnia fokarium od innych obiektów, w jakich można podziwiać zwierzęta, jest możliwość obserwacji ich w naturalnym środowisku. Fokarium na Helu jest jednocześnie centrum badawczym zajmującym się ochroną fok szarych w Bałtyku. Czy warto je odwiedzić i w jakich godzinach możemy się wybrać?
Więcej

Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09
Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.
Więcej

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej