Jaki wiatr na kitesurfing i co trzeba o nim wiedzieć?

2021-12-29 14:35:39

Dla większości z nas jak wieje to wieje, a jak nie to nie. Zupełnie inaczej sprawa się ma dla zapalonych kitesurferów, którzy przemierzają cała Polskę, by dotrzeć na Półwysep Helski i kilka godzin dziennie spędzać na wodzie.

Czasem to nie tylko podróż przez kraj, ale dalsze wyprawy na mniej znane wody. Dla nich celem jest odpowiedni wiatr i stratą, gdy go nie ma. Jakie konkretnie warunki pogodowe i parametry wiatru są najodpowiedniejsze do uprawiania tego sportu?

Wietrznie, czyli jak?

W kitesurfingu wiatr i woda są niezbędne, by osiągnąć efekt. O tyle, o ile woda jest czymś stałym, nie musimy martwić się, czy na pewno będzie, to z wiatrem takiej pewności już nie ma. Znaczenie mają dwa jego parametry, czyli siła i kierunek. W kitesurfingu ze względu na kierunek wyróżnia się 3 rodzaje wiatru, które decydują o trudności i wyzwaniach, jakie czekają na zawodników:

  1. Wiatr off – shore, czyli biegnący od strony lądu
  2. Wiatr on – shore, który odwrotnie, skierowany w stronę brzegu
  3. Wiatr side — shore, który oznacza boczne podmuchy

Wiatr off – shore stanowi największe ryzyko ze względu na fakt, że takie ukierunkowanie wiatru konsekwentnie spycha kitesurfera w głąb zbiornika wodnego. Nie są to dobre warunki dla początkujących, a i osoby doświadczone często niechętnie pływają przy takim wietrze.

Wiatr on – shore stanowi dużo bezpieczniejszą alternatywę w kontekście bycia wciąganym w daleką otchłań wody, ale ma inną wadę. Podmuchy skierowane ku linii brzegowej zwiększają ryzyko bolesnych upadków i urazów na lądzie.

Wiatr side — shore — najlepszy kierunek wiatru dla kitesurfera 

Kiedy staniemy na brzegu wody i poczujemy powiew wiatru wyraźnie na prawym lub lewym policzku, to znaczy, że jesteśmy w domu. W domu, czyli nic innego, jak właśnie napotkaliśmy najlepszy kierunek wiatru. Zarówno dla uczących się, jak i zaawansowanych boczny wiatr sprzyja wodnym manewrom i możliwości spędzenia długiego czasu na wodzie. Boczny wiatr sprawia, że pływa się wzdłuż linii brzegowej.

Zarówno side – shore, jak i side – on – shore to ulubione odpowiedzi, jakie może usłyszeć kitesurfer na pytanie „jaki dzisiaj kierunek”. Trudno uczyć się tego sportu w innych warunkach wiatrowych. Co jeszcze ma znaczenie jeśli chodzi o wiatr?

Siła wiatru – by polecieć, ale nie odlecieć

Dla pełnego sukcesu dobry kierunek wiatru musi iść w parze z odpowiednią siłą wiatru. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka jego siła jest najodpowiedniejsza, należy zapoznać się z kilkoma pojęciami, którymi kitesurferzy posługują się, opisując warunki pogodowe. Chodzi tu o węzły, kilometry na godzinę czy skalę Beauforta. Siłę wiatru opisuje się w skali Beauforta, a również istotną prędkość wiatru określa się w węzłach. Najbardziej optymalne warunki dla kitesurferow to 11-27 węzłów i odpowiadające im 4-6 stopnie w skali Beauforta. Wyjście na wiatr w warunkach powyżej 30 węzłów bez odpowiedniego poziomu umiejętności może spowodować zarówno utratę sprzętu, jak i urazy fizyczne.
Dla początkujących kursantów najlepiej, jeśli siła wiatru wynosi 4 stopnie w skali Beauforta, co oznacza średnio 25 km/h. Dobrze, jeśli podmuch wiatru jest równomierny. Należy zwrócić uwagę, czy zdarzają się nagle porywy wiatru, które mogą mieć znaczący wpływ na technikę pływania. Wiatr o sile 7-8 stopni w skali Beauforta, czyli 28-40 węzłów i powyżej 50 km/h jest już bardzo ryzykownym do uprawiania tego sportu.

Co jeszcze należy wiedzieć o wietrze?

Powinno się dać sobie czas na poznanie wiatru. Zatem nauka i pływanie to jedno, ale obserwacja powinna towarzyszyć nam zawsze. Ważnym pojęciem jest też termika, która, choć w polskich warunkach zdarza się rzadko, to przecież nie pływamy tylko na Półwyspie Helskim. Termika określa bryzę morską. W cieplejszych krajach, np. w Brazylii czy na Dominikanie dochodzi do takiego zjawiska, że ląd w ciągu dnia nagrzewa się szybciej niż woda. W związku z tym powietrze ciepłe unosi się do góry i tworzy się obszar niskiego ciśnienia. Wiatr wtedy jest dużo silniejszy. Choć istnieją dedykowane kitesurferom strony internetowe z prognozą pogodową, czasem informacji o termice tam nie znajdziemy. Wtedy trzeba zdać się na informacje od miejscowych amatorów tego sportu.

Gdzie najlepszy wiatr do nauki kitesurfingu?

Bałtyk jest zalecany do kitesurfingu w ciepłe miesiące, które, jak wiemy, w Polsce trwają krótko. Szczególnie dla początkujących kitesurferów polecana jest Fuerteventura, czyli jedna z Wysp Kanaryjskich. Warunki atmosferyczne są tu na tyle stabilne, że sprawdzają się zarówno w kwestii startowania, jak i lądowania. Na tej wyspie wody są ciepłe i w miarę płytkie, a wiatr przeważnie niezawodny i przewidywalny. Kolejnym miejscem jest Sardynia, gdzie wieje odpowiedni, nie za silny wiatr, a do tego można uczyć się na rozległych, płytkich lagunach. Śródziemnomorski klimat pozwala na uprawianie kitesurfingu w tym rejonie przez cały rok.

Chorwacja natomiast polecana jest bardziej zaawansowanym, bo częściej napotka się tam silniejszy wiatr i mniej łagodne wody. Wiatr w Chorwacji sprzyja osiąganiu dużych prędkości, a powstające wysokie fale pozwalają na skoki i bardziej wyczynowe manewry. Tak naprawdę Europa jest zachęcająca dla kitesurferów, bo oferuje wiele miejsc, w których można uczyć się i rozwijać swoje umiejętności, a przy okazji zwiedzać i poznawać nowe rejony.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Czym jest apartament w stylu loft?

2023-09-18 16:05:10
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Więcej

Co to jest apartament typu studio?

2023-09-18 15:58:35
Kiedy będziemy szukali nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, obok mieszkań coraz częściej pojawiają się apartamenty typu studio. Kojarzą się nie bez powodu z czymś luksusowym. Decydując się na apartament, chcemy czegoś klasy premium. Takie nieruchomości są droższe aniżeli zwykłe mieszkania, ale też ich standard jest znacznie wyższy. Jak się okazuje, nie każda nieruchomość określona mianem apartamentu zasłużyła na to miano. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów apartamentów, które trochę się między sobą różnią.
Więcej

Co oznacza "apartament superior"?

2023-09-18 15:32:03
Apartamenty kojarzą się z luksusem, elegancją i komfortem. Jednocześnie wyróżnia się kilka podstawowych typów apartamentów, które dość znacząco się miedzy sobą różnią. Mając świadomość tego, co poszczególne określenia oznaczają, łatwiej wybierzemy lokal, jaki wpisze się w nasze oczekiwania. Czego możemy się spodziewać, kiedy mamy do dyspozycji apartament superior?
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej

Apartamenty na wakacje 2023 - ranking miejsc nad morzem

2023-09-06 13:17:26
Lato zbliża się ku końcowi i chociaż dla części osób urlop jest już tylko miłym wspomnieniem, inni z niecierpliwieniem go wypatrują, ciesząc się, że będą mogli wypocząć bez tłumu turystów. Niezmiennie od lat, jeśli wakacje spędzamy w kraju, to w pierwszej kolejności chcemy je spędzić nad morzem. Nie zraża nas kapryśna pogoda. W jakich nadmorskich miejscowościach apartamenty na wakacje cieszą się największą popularnością?
Więcej