Jak zacząć kitesurfingiem? Podpowiadamy!

2019-04-12 16:42:54

Widok kitesurferów na plażach całego świata to zjawisko przybierające na sile w ostatnich latach. O popularności tego sportu decyduje z pewnością jego widowiskowość i możliwość przeżycia naprawdę ekstremalnej - tak, kitesurfing jest zaliczany do sportów ekstremalnych - przygody!

Kitesurfing na polskim morzu

Patrząc na surferów wykonujących spektakularne skoki czy mknących po wodzie z dużą prędkością, przychodzi na myśl skomplikowana technika i lata ćwiczeń, które wydają się być ich udziałem. Tym większym zaskoczeniem dla wielu jest zwykle fakt, że kitesurfing – wbrew pozorom – jest jednym z najłatwiejszych do opanowania sportów wodnych!

Jak zacząć swoją przygodę z kitesurfingiem?

Każda osoba chcąca spróbować swoich sił w kitesurfingu potrzebuje na początku pomocy i cennych wskazówek instruktora. Na szczęście, w miarę rosnącej popularności tego sportu, kolejne szkoły powstają w bardzo szybkim tempie. Decydując się na naukę, można wykupić lekcje indywidualne (jeden na jeden z trenerem), szkolenie w parze - z drugim kursantem lub na przykład w kilkuosobowych grupach – jak kto woli i w jakiej sytuacji czuje się lepiej. Szkoły kitesurfingu w Polsce zlokalizowane są głównie w rejonie Chałup i Jastarni, oferując tam najczęściej wakacyjne turnusy sportowe dla dzieci i młodzieży, obejmujące kilka godzin nauki dziennie, zakwaterowanie w domkach campingowych lub pod namiotem oraz wyżywienie. Zazwyczaj tego typu szkolenia trwają około 7 dni, po upływie których można już cieszyć się przyjemnością płynącą z kitesurfingu.

Przeczytaj również: Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Osoby ceniące sobie większą niezależność i prywatność oraz wymagające podczas wakacji nieco więcej luksusu, niż zapewniają noclegi pod namiotem, mogą również zaplanować naukę indywidualnie i znaleźć na Półwyspie Helskim komfortowe zakwaterowanie w pobliżu szkół kitesurfingowych i plaż od strony Zatoki Puckiej, na apartamenty w Jastarni są naprawdę świetnie i jest ich bardzo dużo!

Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić na kosztach „całej zabawy”, warto zdecydować się na kurs odbywający się jeszcze przed letnim sezonem wakacyjnym, czyli powiedzmy w okresie od maja do czerwca, kiedy niektóre szkoły kitesurfingu na Helu oferują atrakcyjną, promocyjną cenę.

Jak wybrać odpowiednią szkołę kitesurfingu?

W Polsce najlepsze warunki do uprawiania nie tylko kitesurfingu, ale w ogóle większości sportów wodnych, są na płytkiej i ciepłej Zatoce Puckiej, dlatego najwięcej szkół działa i nadal powstaje właśnie na Półwyspie Helskim – szczególnie w rejonie Władysławowa, Chałup i Jastarni. Od tamtych miejsc warto więc rozpocząć poszukiwania odpowiedniego kursu.

Sezon na naukę tego sporu trwa nad polskim morzem mniej więcej od końca kwietnia do końca września, ale osoby, które z kitesurfingiem zaprzyjaźniają się na dłużej, mogą w niektórych szkołach wykupić zorganizowane, wyjazdowe kursy realizowane także w innych krajach Europy, jak również poza nią. Część szkół ma nawet swoje filie na plażach całego świata, słynących ze znakomitych warunków dla surferów.

Przeczytaj również: Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Przed ostatecznym wyborem szkoły, warto sprawdzić ją pod kątem jakości oferowanych usług, dowiadując się, czy instruktorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje potwierdzone licencją, czy dana szkoła oferuje sprzęt dobrej jakości i niezbyt zużyty oraz czy nie pobiera opłaty za kurs z góry. Kursanci powinni płacić bowiem jedynie za te zajęcia, które rzeczywiście zostały przez nich wykorzystane.

Kitesurfing na polskim morzu

Co obejmuje kurs podstawowy kitesurfingu?

Od niego oczywiście trzeba zacząć, ale miłym zaskoczeniem jest zwykle fakt, że już po pierwszych 10 godzinach zajęć z instruktorem osoba początkująca jest w stanie samodzielnie utrzymać się na desce i przepłynąć proste, niedługie odcinki z latawcem!

Kurs podstawowy obejmuje zazwyczaj część teoretyczną, a w tym:

  • zapoznanie ze sprzętem i nauka odpowiedniego doboru sprzętu,
  • zasady sterowania latawcem,
  • kierunki wiatrów i wybór odpowiedniego miejsca do pływania,
  • zasady bezpieczeństwa,

oraz część praktyczną, która daje już podstawy do uprawiania kitesurfingu, czyli:

  • początkowe zajęcia na plaży – odpowiednie ułożenie i przygotowanie latawca, a także nauka sterowania małym latawcem,
  • start i lądowanie dużego latawca na wodzie (bez deski),
  • pierwsze próby pływania z latawcem bez deski, tzw. body drag (pływanie brzuchem po tafli wody),
  • próby z pełnym sprzętem, czyli pierwsze proste ślizgi na desce, skręty w obie strony.

Pierwszy kurs kitesurfingu zrobiony - co dalej?

Podstawowy kurs tzw. IKO I pozwala na doszlifowanie umiejętności na kursach doszkalających IKO II i IKO III. Wszystkie nabyte umiejętności są potwierdzane odpowiednimi certyfikatami i służą doskonaleniu techniki na wodzie. Niektóre szkoły oferują również zaawansowanym użytkownikom naukę skoków, efektownych zwrotów i bardziej skomplikowanych ewolucji, czyli tzw. freestyle. W dalszej kolejności, jeżeli kitesurfing ma stać się sposobem na życie, niezbędne staje się uzyskanie licencji pomocnika instruktora, a następnie kurs instruktorski PZKITE - Polskiego Związku Kiteboardingu, poświadczający wysokie umiejętności i wiedzę, które pozwalają na szkolenie innych osób.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Święta nad morzem – inspirujące pomysły na 2023

2023-11-30 14:54:54
Grudzień to miesiąc pełen magii i świątecznych przygotowań. Wkraczając w ten okołoświąteczny czas, jesteśmy pełni optymizmu i przyjemnych odczuć. Jednak szybko okazuje się, że jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i kolejny rok czeka nas zmęczenie, gonitwa i wątpliwy odpoczynek. A może jednak nie? Wystarczy, że zdecydujemy się na to, by Boże Narodzenie spędzić poza domem. Święta nad morzem będą znakomitą propozycją. Dlaczego warto i gdzie dokładnie się wybrać?
Więcej

Gdzie nad morze z psem? Poradnik dla opiekuna pupila

2023-11-30 14:50:36
Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się podejście wobec zwierząt domowych. Teraz dla większości właścicieli czworonogów pies jest integralną częścią rodziny, stał się jej członkiem, który towarzyszy podczas ważnych wydarzeń, wyjazdów i rodzinnych aktywności. Rośnie liczba osób, jakie z pupilem chcą jechać także na wakacje. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzętom z każdym rokiem przybywa. Gdzie możemy pojechać nad morze z psem bez obaw o trudności?
Więcej

Gdzie nad morze z dzieckiem? Podpowiadamy!

2023-11-30 14:44:59
Planowanie urlopu z dziećmi stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba bardzo starannie wybrać miejsce, w którym będziemy wypoczywać, zaplanować atrakcje dla małych i dużych, a podczas pakowania przygotować się na każdą ewentualność. Co, jeśli nasze wakacje chcemy spędzić nad Bałtykiem? Gdzie nad morze z dzieckiem szczególnie warto się wybrać?
Więcej

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty z psem we Władysławowie

2023-11-14 16:07:12
Na przestrzeni lat zmieniało się podejście wobec czworonogów. Teraz dla zdecydowanej większości właścicieli psów zwierzak jest członkiem rodziny i towarzyszem. Kiedy jednak zbliżają się wakacje, pojawia się pytanie, co zrobić z pupilem? To trudny moment. Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, w których psy są mile widziane. Czy planując wakacje we Władysławowie, da się znaleźć apartamenty, w jakich możemy być z psem?
Więcej