Jak zacząć kitesurfingiem? Podpowiadamy!

2019-04-12 16:42:54

Widok kitesurferów na plażach całego świata to zjawisko przybierające na sile w ostatnich latach. O popularności tego sportu decyduje z pewnością jego widowiskowość i możliwość przeżycia naprawdę ekstremalnej - tak, kitesurfing jest zaliczany do sportów ekstremalnych - przygody!

Kitesurfing na polskim morzu

Patrząc na surferów wykonujących spektakularne skoki czy mknących po wodzie z dużą prędkością, przychodzi na myśl skomplikowana technika i lata ćwiczeń, które wydają się być ich udziałem. Tym większym zaskoczeniem dla wielu jest zwykle fakt, że kitesurfing – wbrew pozorom – jest jednym z najłatwiejszych do opanowania sportów wodnych!

Jak zacząć swoją przygodę z kitesurfingiem?

Każda osoba chcąca spróbować swoich sił w kitesurfingu potrzebuje na początku pomocy i cennych wskazówek instruktora. Na szczęście, w miarę rosnącej popularności tego sportu, kolejne szkoły powstają w bardzo szybkim tempie. Decydując się na naukę, można wykupić lekcje indywidualne (jeden na jeden z trenerem), szkolenie w parze - z drugim kursantem lub na przykład w kilkuosobowych grupach – jak kto woli i w jakiej sytuacji czuje się lepiej. Szkoły kitesurfingu w Polsce zlokalizowane są głównie w rejonie Chałup i Jastarni, oferując tam najczęściej wakacyjne turnusy sportowe dla dzieci i młodzieży, obejmujące kilka godzin nauki dziennie, zakwaterowanie w domkach campingowych lub pod namiotem oraz wyżywienie. Zazwyczaj tego typu szkolenia trwają około 7 dni, po upływie których można już cieszyć się przyjemnością płynącą z kitesurfingu.

Przeczytaj również: Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Osoby ceniące sobie większą niezależność i prywatność oraz wymagające podczas wakacji nieco więcej luksusu, niż zapewniają noclegi pod namiotem, mogą również zaplanować naukę indywidualnie i znaleźć na Półwyspie Helskim komfortowe zakwaterowanie w pobliżu szkół kitesurfingowych i plaż od strony Zatoki Puckiej, na apartamenty w Jastarni są naprawdę świetnie i jest ich bardzo dużo!

Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić na kosztach „całej zabawy”, warto zdecydować się na kurs odbywający się jeszcze przed letnim sezonem wakacyjnym, czyli powiedzmy w okresie od maja do czerwca, kiedy niektóre szkoły kitesurfingu na Helu oferują atrakcyjną, promocyjną cenę.

Jak wybrać odpowiednią szkołę kitesurfingu?

W Polsce najlepsze warunki do uprawiania nie tylko kitesurfingu, ale w ogóle większości sportów wodnych, są na płytkiej i ciepłej Zatoce Puckiej, dlatego najwięcej szkół działa i nadal powstaje właśnie na Półwyspie Helskim – szczególnie w rejonie Władysławowa, Chałup i Jastarni. Od tamtych miejsc warto więc rozpocząć poszukiwania odpowiedniego kursu.

Sezon na naukę tego sporu trwa nad polskim morzem mniej więcej od końca kwietnia do końca września, ale osoby, które z kitesurfingiem zaprzyjaźniają się na dłużej, mogą w niektórych szkołach wykupić zorganizowane, wyjazdowe kursy realizowane także w innych krajach Europy, jak również poza nią. Część szkół ma nawet swoje filie na plażach całego świata, słynących ze znakomitych warunków dla surferów.

Przeczytaj również: Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Przed ostatecznym wyborem szkoły, warto sprawdzić ją pod kątem jakości oferowanych usług, dowiadując się, czy instruktorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje potwierdzone licencją, czy dana szkoła oferuje sprzęt dobrej jakości i niezbyt zużyty oraz czy nie pobiera opłaty za kurs z góry. Kursanci powinni płacić bowiem jedynie za te zajęcia, które rzeczywiście zostały przez nich wykorzystane.

Kitesurfing na polskim morzu

Co obejmuje kurs podstawowy kitesurfingu?

Od niego oczywiście trzeba zacząć, ale miłym zaskoczeniem jest zwykle fakt, że już po pierwszych 10 godzinach zajęć z instruktorem osoba początkująca jest w stanie samodzielnie utrzymać się na desce i przepłynąć proste, niedługie odcinki z latawcem!

Kurs podstawowy obejmuje zazwyczaj część teoretyczną, a w tym:

  • zapoznanie ze sprzętem i nauka odpowiedniego doboru sprzętu,
  • zasady sterowania latawcem,
  • kierunki wiatrów i wybór odpowiedniego miejsca do pływania,
  • zasady bezpieczeństwa,

oraz część praktyczną, która daje już podstawy do uprawiania kitesurfingu, czyli:

  • początkowe zajęcia na plaży – odpowiednie ułożenie i przygotowanie latawca, a także nauka sterowania małym latawcem,
  • start i lądowanie dużego latawca na wodzie (bez deski),
  • pierwsze próby pływania z latawcem bez deski, tzw. body drag (pływanie brzuchem po tafli wody),
  • próby z pełnym sprzętem, czyli pierwsze proste ślizgi na desce, skręty w obie strony.

Pierwszy kurs kitesurfingu zrobiony - co dalej?

Podstawowy kurs tzw. IKO I pozwala na doszlifowanie umiejętności na kursach doszkalających IKO II i IKO III. Wszystkie nabyte umiejętności są potwierdzane odpowiednimi certyfikatami i służą doskonaleniu techniki na wodzie. Niektóre szkoły oferują również zaawansowanym użytkownikom naukę skoków, efektownych zwrotów i bardziej skomplikowanych ewolucji, czyli tzw. freestyle. W dalszej kolejności, jeżeli kitesurfing ma stać się sposobem na życie, niezbędne staje się uzyskanie licencji pomocnika instruktora, a następnie kurs instruktorski PZKITE - Polskiego Związku Kiteboardingu, poświadczający wysokie umiejętności i wiedzę, które pozwalają na szkolenie innych osób.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Rezerwat Słone Łąki — co warto zobaczyć?

2024-02-28 12:34:22
Cisza, spokój i kontakt z przyrodą to coś, czego wielu z nas poszukuje podczas urlopu. Czasem nie trzeba daleko rozglądać się za naturą i wystarczy iść do lasu. Jednak jeśli szukamy czegoś więcej, wszystkie okoliczne leśne ścieżki znamy na pamięć, a przy tym chcemy mieć możliwość podziwiania ciekawych gatunków fauny i flory, pomyślmy o odwiedzeniu rezerwatu przyrody. Przykładem takiego atrakcyjnego miejsca jest rezerwat przyrody Słone Łąki znajdujący się koło Władysławowa.
Więcej

Latarnia morska w Jastarni — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:32:49
Jeśli prześledzimy rankingi na najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, to niemal zawsze w czołówce pojawiają się kurorty Półwyspu Helskiego, w tym Jastarnia. Słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż, ale oprócz tego warto odwiedzić tamtejszą latarnię morską.
Więcej