Jak zacząć kitesurfingiem? Podpowiadamy!

2019-04-12 16:42:54

Widok kitesurferów na plażach całego świata to zjawisko przybierające na sile w ostatnich latach. O popularności tego sportu decyduje z pewnością jego widowiskowość i możliwość przeżycia naprawdę ekstremalnej - tak, kitesurfing jest zaliczany do sportów ekstremalnych - przygody!

Kitesurfing na polskim morzu

Patrząc na surferów wykonujących spektakularne skoki czy mknących po wodzie z dużą prędkością, przychodzi na myśl skomplikowana technika i lata ćwiczeń, które wydają się być ich udziałem. Tym większym zaskoczeniem dla wielu jest zwykle fakt, że kitesurfing – wbrew pozorom – jest jednym z najłatwiejszych do opanowania sportów wodnych!

Jak zacząć swoją przygodę z kitesurfingiem?

Każda osoba chcąca spróbować swoich sił w kitesurfingu potrzebuje na początku pomocy i cennych wskazówek instruktora. Na szczęście, w miarę rosnącej popularności tego sportu, kolejne szkoły powstają w bardzo szybkim tempie. Decydując się na naukę, można wykupić lekcje indywidualne (jeden na jeden z trenerem), szkolenie w parze - z drugim kursantem lub na przykład w kilkuosobowych grupach – jak kto woli i w jakiej sytuacji czuje się lepiej. Szkoły kitesurfingu w Polsce zlokalizowane są głównie w rejonie Chałup i Jastarni, oferując tam najczęściej wakacyjne turnusy sportowe dla dzieci i młodzieży, obejmujące kilka godzin nauki dziennie, zakwaterowanie w domkach campingowych lub pod namiotem oraz wyżywienie. Zazwyczaj tego typu szkolenia trwają około 7 dni, po upływie których można już cieszyć się przyjemnością płynącą z kitesurfingu.

Przeczytaj również: Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Osoby ceniące sobie większą niezależność i prywatność oraz wymagające podczas wakacji nieco więcej luksusu, niż zapewniają noclegi pod namiotem, mogą również zaplanować naukę indywidualnie i znaleźć na Półwyspie Helskim komfortowe zakwaterowanie w pobliżu szkół kitesurfingowych i plaż od strony Zatoki Puckiej, na apartamenty w Jastarni są naprawdę świetnie i jest ich bardzo dużo!

Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić na kosztach „całej zabawy”, warto zdecydować się na kurs odbywający się jeszcze przed letnim sezonem wakacyjnym, czyli powiedzmy w okresie od maja do czerwca, kiedy niektóre szkoły kitesurfingu na Helu oferują atrakcyjną, promocyjną cenę.

Jak wybrać odpowiednią szkołę kitesurfingu?

W Polsce najlepsze warunki do uprawiania nie tylko kitesurfingu, ale w ogóle większości sportów wodnych, są na płytkiej i ciepłej Zatoce Puckiej, dlatego najwięcej szkół działa i nadal powstaje właśnie na Półwyspie Helskim – szczególnie w rejonie Władysławowa, Chałup i Jastarni. Od tamtych miejsc warto więc rozpocząć poszukiwania odpowiedniego kursu.

Sezon na naukę tego sporu trwa nad polskim morzem mniej więcej od końca kwietnia do końca września, ale osoby, które z kitesurfingiem zaprzyjaźniają się na dłużej, mogą w niektórych szkołach wykupić zorganizowane, wyjazdowe kursy realizowane także w innych krajach Europy, jak również poza nią. Część szkół ma nawet swoje filie na plażach całego świata, słynących ze znakomitych warunków dla surferów.

Przeczytaj również: Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Przed ostatecznym wyborem szkoły, warto sprawdzić ją pod kątem jakości oferowanych usług, dowiadując się, czy instruktorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje potwierdzone licencją, czy dana szkoła oferuje sprzęt dobrej jakości i niezbyt zużyty oraz czy nie pobiera opłaty za kurs z góry. Kursanci powinni płacić bowiem jedynie za te zajęcia, które rzeczywiście zostały przez nich wykorzystane.

Kitesurfing na polskim morzu

Co obejmuje kurs podstawowy kitesurfingu?

Od niego oczywiście trzeba zacząć, ale miłym zaskoczeniem jest zwykle fakt, że już po pierwszych 10 godzinach zajęć z instruktorem osoba początkująca jest w stanie samodzielnie utrzymać się na desce i przepłynąć proste, niedługie odcinki z latawcem!

Kurs podstawowy obejmuje zazwyczaj część teoretyczną, a w tym:

  • zapoznanie ze sprzętem i nauka odpowiedniego doboru sprzętu,
  • zasady sterowania latawcem,
  • kierunki wiatrów i wybór odpowiedniego miejsca do pływania,
  • zasady bezpieczeństwa,

oraz część praktyczną, która daje już podstawy do uprawiania kitesurfingu, czyli:

  • początkowe zajęcia na plaży – odpowiednie ułożenie i przygotowanie latawca, a także nauka sterowania małym latawcem,
  • start i lądowanie dużego latawca na wodzie (bez deski),
  • pierwsze próby pływania z latawcem bez deski, tzw. body drag (pływanie brzuchem po tafli wody),
  • próby z pełnym sprzętem, czyli pierwsze proste ślizgi na desce, skręty w obie strony.

Pierwszy kurs kitesurfingu zrobiony - co dalej?

Podstawowy kurs tzw. IKO I pozwala na doszlifowanie umiejętności na kursach doszkalających IKO II i IKO III. Wszystkie nabyte umiejętności są potwierdzane odpowiednimi certyfikatami i służą doskonaleniu techniki na wodzie. Niektóre szkoły oferują również zaawansowanym użytkownikom naukę skoków, efektownych zwrotów i bardziej skomplikowanych ewolucji, czyli tzw. freestyle. W dalszej kolejności, jeżeli kitesurfing ma stać się sposobem na życie, niezbędne staje się uzyskanie licencji pomocnika instruktora, a następnie kurs instruktorski PZKITE - Polskiego Związku Kiteboardingu, poświadczający wysokie umiejętności i wiedzę, które pozwalają na szkolenie innych osób.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Najdroższe apartamenty na świecie

2023-05-30 10:11:48
Na świat luksusu i bogactw wielu z nas patrzy nie tylko z zazdrością, ale też z zainteresowaniem. Ciekawi nas, na co pozwalają współczesne technologie i wnętrzarskie rozwiązania oraz ile niektórzy ludzie są w stanie za tak ekskluzywne życie zapłacić. Nowy Jork, Londyn czy Dubaj między innymi to miejsca z bogatymi dzielnicami, w których apartamenty zakupuje największa liczba milionerów z całego świata. Czym charakteryzują się najdroższe apartamenty na świecie poza horrendalną ceną?
Więcej

Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem?

2023-05-30 09:57:48
Kwestia sensu odkładania i gromadzenia kapitału na rachunkach bankowych w ostatnich czasach jest mocno dyskusyjna. Towarzysząca nam już od wielu miesiącach inflacja sprawia, że posiadany w ręku pieniądz jedynie traci na wartości. Coraz więcej z nas myśli zatem o sensownym ulokowaniu pieniędzy, a im więcej ich mamy, tym częściej rozważamy nieruchomości. Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem, w górach, a może wakacyjny apartament z basenem w Hiszpanii? Rozważając inwestycję, która miałaby wiązać się z zarobkiem, zawsze należy  uwzględniać lokalizację, która zagwarantuje nam stały napływ turystów.
Więcej

Apartament na imprezę nad morzem

2023-05-30 09:37:46
Czym innym jest poszukiwanie apartamentu na rodzinny wypoczynek w otoczeniu przyrody, a czym innym, gdy planujemy imprezę jubileuszową czy po prostu w gronie rodziny bądź znajomych. Niezadowoleni z powodu hałasu mieszkańcy sąsiednich lokali mogą stać się nieprzychylni właścicielowi takiego apartamentu, a tym samym zniechęcić go do dalszego wynajmowania lokalu w celach imprezowych. Jak rozwiązać taką sytuację i znaleźć apartament na imprezę?
Więcej

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej

Apartamenty — słowniczek pojęć

2023-04-28 12:51:57
Apartamenty są atrakcyjną opcją w czasie wakacji. W ostatnim czasie stały się o wiele bardziej popularne niż hotele czy pensjonaty. Wpływ ma na to niewątpliwa swoboda, większa prywatność czy sama przestrzeń pomieszczeń. Apartamenty to też niższa cena i lepsze wyposażenie kuchni czy łazienki, co ma szczególne znaczenie dla rodzin z dziećmi. Jednak co dokładnie kryje się pod pojęciem apartamentu?
Więcej