Gdzie na kitesurfing w Polsce?

2019-11-25 12:40:46

Kitesurfing to stosunkowo nowy sport wodny, na który składają się aspekty znane nam już z wielu podobnych, od dłuższego czasu popularnych aktywności fizycznych.

Mężczyzna uprawiający kitesurfing w Polsce

Ten niezwykle ciekawy sport wodny czerpie przede wszystkim z innych sportów uprawianych na desce - snowboardu, skateboardu, mniej znanego wakeboardu, a także surfingu oraz windsurfingu - a nawet można dostrzec w nim elementy znane z żeglarstwa czy, o dziwo, paralotniarstwa.

Przeczytaj również: Jak zacząć z kitesurfingiem?

Na czym polega kitesurfing?

Nazwa kiteboarding mówi sama za siebie. Słowo „kite” oznacza „latawiec”, a surfing insynuuje poruszanie się za pomocą deski po wodzie. Gdy połączymy deskę i latawiec, otrzymamy bardzo ciekawy pojazd, dzięki któremu będziemy mogli przemieszczać się pomiędzy morskimi falami. Zabawa na desce polega na łapaniu wiatru latawcem, który ciągnie nas za sobą, by pozwolić nam na ślizganie się na wodzie, a nawet szybowanie ponad jej powierzchnią.Kitesurfing wyróżnia się tym, że jest dla każdego

Kitesurfing ma tę przewagę nad innymi sportami wykorzystującymi deskę, że jest wyjątkowo prosty do nauczenia. Szczególnie jeśli mieliśmy już kiedyś styczność z którymkolwiek z wyżej wymienionych sportów. Wcześniejsze doświadczenie nie jest jednak w ogóle wymagane.

Konieczna natomiast jest dobra umiejętność balansowania i ogólna zdolność do utrzymywania równowagi, ale poza tym – niewiele więcej. Zaznacza się czasem, że warto ważyć powyżej czterdziestu kilogramów, aby latawiec nas nie porwał w chmury, ale większości z nas to raczej nie grozi.

Nie ma żadnej górnej granicy wieku potencjalnych uczniów – każdy, kto czuje się na siłach, może spróbować. Po kursie dla początkujących pozostanie już tylko po prostu oddać się dobrej zabawie. Kitesurfing pozwala dosłownie poczuć wiatr we włosach, a nawet momentami potrafi wypełnić przyjemnym poczuciem wolności.

Przeczytaj również: Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Gdzie najlepiej zacząć swoją przygodę z latawcem?

Idealnym miejscem do nauki kitesurfingu w Polsce jest oczywiście… polskie morze. Morze Bałtyckie oferuje naprawdę wiele wspaniałych miejsc, idealnych do uprawiania sportów wodnych. Jednym z najlepszych i najpopularniejszych przystani kitesurferów w Polsce jest Półwysep Helski. Ta niezwykła mierzeja przyciąga zresztą co roku niezliczoną ilość turystów, ponieważ jest ewenementem na skalę europejską. Ów cypel, osadzony między otwartym Bałtykiem a Zatoką Pucką i liczący sobie ponad trzydzieści kilometrów, oferuje jednak przede wszystkim niesamowite możliwości, jeśli chodzi o sporty wodne.

Zdają sobie z tego sprawę tubylcy, zamieszkujący niewielkie miejscowości osadzone wzdłuż mierzei – Hel, Jastarnię, Juratę, Chałupy i Kuźnicę (warto też wspomnieć, że u nasady mierzei leży nieco większa miejscowość – Władysławowo). Roi się tam od instruktorów, którzy co roku są przygotowani na tłumy nowych osób pragnących nauczyć się tego fantastycznego sportu. Najlepsi instruktorzy uczą tak, aby w kolejnym sezonie ich uczniowie nie potrzebowali już pomocy. W ten sposób zawsze mają czas na kolejnych „świeżaków” aspirujących na kitesurferów. Ostatecznie można zawsze zarezerwować sobie termin wcześniej, umawiając się telefonicznie.

Uśmiechnięte dziecko pozujące podczas zabawy kitesurfingowej.

Czy kitesurfing jest niebezpieczny?

Uprawianie kitesurfingu bez dwóch zdań daje zastrzyk silnych emocji, również tych związanych z wyrzutem adrenaliny, która wydzielana jest w sytuacjach stresowych. Adrenalina między innymi działa pobudzająco i przeciwbólowo na nasz organizm, co sprawia, że czujemy się wspaniale. Hormon ten w potocznym rozumieniu wiąże się przede wszystkim ze sportami ekstremalnymi, ale kitesurfing nie jest do nich zaliczany. Przynajmniej nie uważa go za taki większość osób, które go uprawiają.

Pamiętajmy, że jakieś ryzyko wiąże się z uprawianiem każdego rodzaju sportu - nawet z jazdą na rowerze, a przecież nie uważa się kolarstwa za nic ekstremalnego. Nie należy się więc obawiać przygody z kitesurfingiem. I tak będziemy na początku uczyć się wszystkiego pod czujnym okiem naszego instruktora.

Kitesurfing tylko nad morzem?

Co ciekawe, nie tylko morskie fale są odpowiednie do uprawiania tego sportu, bo kitesurfing można również uprawiać w akwenach słodkowodnych. Jest to jednak bardziej skomplikowana kwestia. Nasz imponująco długi brzeg morski zapewnia na tyle dużo miejsca do uprawiania wszelkich sportów wodnych, że nie trzeba szukać do tego celu idealnego jeziora w głębi Polski. Choć warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Windsurfing na Helu — polecane szkoły i miejsca, co warto wiedzieć?

2024-09-13 06:20:51
Od lat Półwysep Helski przyciąga pasjonatów sportów wodnych. Bajeczna przyroda w połączeniu z idealnymi warunkami wiatrowymi są wyjątkowo kuszące. Do tego mamy tutaj stosunkowo płytkie wody Zatoki Puckiej i doskonale rozwiniętą infrastrukturę sportową.
Więcej

Restauracje w Chałupach — gdzie dobrze i smacznie zjeść?

2024-09-13 06:18:51
Chałupy są niewielką nadmorską miejscowością zlokalizowaną na Półwyspie Helskim. Zapewniają piękne krajobrazy, szerokie i piaszczyste plaże, a także płytkie wody i fale idealne do uprawiania sportów wodnych. Nic więc dziwnego, że co roku do Chałup przyjeżdża coraz więcej turystów. Jednak po długim plażowaniu każdy odczuwa głód. Jaka restauracja w Chałupach serwuje smaczne dania będące idealnym uzupełnieniem letniego wypoczynku?
Więcej

Muzeum Kolei Helskich — historia, ciekawostki, przydatne informacje (ceny, lokalizacja, godziny otwarcia)

2024-09-13 06:15:24
Półwysep Helski to nie tylko miejscowość zachwycająca pięknymi i rozległymi plażami. Może się też poszczycić bogatą historią. Warto więc nie ograniczać się do samego plażowania, ale odwiedzić ciekawe miejsca historyczne, które przybliżą wydarzenia z przeszłości. Jednym z tych, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, jest Muzeum Kolei Helskich.
Więcej

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Kuźnica nad morzem — atrakcje turystyczne regionu

2024-07-25 14:01:46
Pomimo wielu różnych opcji i malowniczych regionów w Polsce, kiedy słyszymy o wakacjach, niezmiennie przed oczami widzimy morze i piaszczyste plaże. Polskie wybrzeże przyciąga co roku tysiące turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jeżeli właśnie nad morzem planujemy spędzić swój urlop, to jednym z miasteczek, jakie możemy wziąć pod uwagę, jest Kuźnica.
Więcej