Ile kosztuje kurs kitesurfingu i czego się na nim nauczysz?

2021-12-29 14:37:19

Jak odzyskać deskę na wodzie lub awaryjnie złożyć latawiec? Jaki kierunek i siła wiatru sprzyjają nauce kitesurfingu? Jak dobrać sprzęt odpowiedni dla siebie? Tego wszystkiego i znacznie więcej dowiemy się w trakcie szkolenia kitesurfingu. W tym sporcie nie można ominąć nauki z profesjonalistami, bo sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego opanować. Nie jest to sport tani, w kwestii ceny kompletu oprzyrządowania, ale też opłaty, jaką ponosimy za kursy, dojazdy i noclegi. Z jakimi kosztami mamy tu do czynienia? Z jaką wiedzą i umiejętnościami po szkoleniu zostaniemy?

Ekspertów w Polsce nie brakuje

W okolicach Juraty i Jastarni na brak szkół kitesurfingu nie można narzekać. Szkoły kitesurfingu w Polsce swoją historię zaczęły już ponad 20 lat temu, bo pierwsza powstała w 1999 roku w Chałupach. Obecnie fascynatów tego sportu, którzy zdobywają uprawnienia do nauczania, jest coraz więcej. Instruktorzy nie poprzestają na Polsce, jeżdżą bowiem po całym świecie szkolić innych i samych siebie, bo jak twierdzą, w tej dziedzinie człowiek nigdy nie przestaje się uczyć.

Kursy kitesurfingu to zarówno opcja indywidualna, jak i w parze czy grupie. Przeciętnie już po 10 godzinach z instruktorem na wodzie można swobodnie przepłynąć po kilkaset metrów wzdłuż brzegu w obie strony. Pod okiem instruktora nie tylko szybciej nauczymy się techniki pływania, ale przede wszystkim będziemy bezpieczni. Nie tylko ktoś cały czas czuwa nad naszym bezpieczeństwem, ale też szkoły kitesurfingu przeważnie dysponują ratunkową motorówką na wypadek trudniejszych sytuacji. Czego konkretnie nauczymy się podczas kursu kitesurfingu?

Kierunek od lądu do wody

Nie we wszystkich szkołach od razu wyjdziemy na wodę. Pierwsze zajęcia odbędą się na lądzie i w czasie ich trwania dowiemy się wszystkiego o sprzęcie, jak dobrać poszczególne elementy indywidualnie do swojej sylwetki i swoich umiejętności, jak go przygotować, jak działają systemy asekuracji, jak zwinąć latawiec, gdy opadnie na wodę, by bezpiecznie wrócić na brzeg oraz jak poruszać się z latawcem po plaży. Na lądzie zostaną też przeprowadzone symulacje działania sprzętu. Nauczymy się też regulować moc latawca.

To też czas, gdy dowiemy się jak oceniać pogodę, rozpoznawać bezpieczny wiatr, jego siłę i kierunek. Następnie przejdziemy do nauki utrzymywania latawca w pionie. Pod okiem i przy klarownych poleceniach instruktora zajmie to niespełna godzinę. Zanim zaczniemy poważne starty i lądowania trochę ćwiczeń na brzuchu pozwoli nam zorientować się, jak manewry doprowadzają do tego, że latawiec podnosi nas z wody.

Ślizgiem do certyfikatu

Przychodzi taki moment, kiedy już utrzymujemy się na wodzie i czas zacząć doskonalić technikę. Tu zaczynamy uczyć się stawać na desce i wykonywać swoje pierwsze ślizgi na prawym lub lewym halsie, czyli kiedy wiatr wieje z prawej lub lewej strony w stosunku do kierunku ruchu. Nie jest łatwo nauczyć się prawidłowego wykonania ruchu startowego, wymaga to już koordynacji całego ciała i jednoczesnego odpowiedniego manewrowania latawcem w obszarze okna wiatrowego. Trzeba wygenerować dużą moc latawca, by udało się nam wstać. Bez instruktora u boku trudno sobie wyobrazić, ile czasu potrzebowalibyśmy na samodzielne rozpracowanie tej techniki.

Czego jeszcze możemy oczekiwać na etapie kursu, kiedy pierwszy start mamy już za sobą? Ćwiczeń, które będą usprawniały koordynację nóg z pracą latawca, tak, by efektywne startowanie stało się coraz bardziej regularne w obu kierunkach. Bardzo ważną umiejętnością będzie też kontrolowane zatrzymywanie się czy wykonywanie zwrotów, czyli zmienianie kierunku płynięcia. Potem jeszcze nauka kontroli toru i prędkości płynięcia oraz praca nad pozycją na desce. Dowiemy się, jak niewielkie z pozoru szczegóły wpływają na możliwość ostrzejszego pływania, chodzi tu nawet o ułożenie torsu. Z tymi umiejętnościami zdobywamy certyfikat pozwalający na samodzielny kitesurfing i wypożyczanie sprzętu.

Koszt szkolenia z kitesurfingu 

Cennik jest uzależniony od trybu nauczania, bo w wersji indywidualnej sesja nauki, czyli przeważnie 2 h, będzie najdroższa, oscyluje tu w okolicach 400 zł. W grupie zapłacimy średnio 250 zł. Biorąc natomiast pod uwagę całkowite szkolenie na wszystkich poziomach, przeważnie liczone jako kilkanaście do 20 godzin, to cena za indywidualne zajęcia będzie wynosić mniej więcej 2500-3000 zł, a w opcji grupowej będzie to połowa tej ceny. W cenę wliczony jest kompletny sprzęt i ubezpieczenie.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Puck 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:44:47
Województwo pomorskie na urlopowy plan zawsze brzmi dobrze, choć jednocześnie wielu z nas myśli tu głównie o codziennych posiadówkach na plaży za parawanem, rybie na obiad i gofrach w międzyczasie. To wszystko może być cała prawda, ale nie musi, szczególnie kiedy mowa o Pucku.
Więcej

Mechelinki 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:28:33
Mechelinki są jak perełki. Nie tylko brzmią perliście, ale też stanowią perełkę wybrzeża bałtyckiego, granicząc z Gdynią, a jednocześnie pozostając ostoją ciszy i spokoju. Często turyści z Trójmiasta decydują się na noclegi w Mechelinkach właśnie dlatego, by utrzymać balans między miejskim zgiełkiem a wyciszeniem też potrzebnym w urlopowym planie.
Więcej

Dojazd z Gdyni do Mechelinek — jaką trasę wybrać?

2022-08-08 13:53:31
Wsiąść do pociągu byle jakiego nie będzie odpowiedzią w temacie dojazdu z Gdyni do Mechelinek. Obie miejscowości położone są na tyle blisko, że łączy je komunikacja miejska i to całkiem sprawna, w związku z czym pociągi są niepotrzebne.
Więcej

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej