Ile kosztuje kurs kitesurfingu i czego się na nim nauczysz?

2021-12-29 14:37:19

Jak odzyskać deskę na wodzie lub awaryjnie złożyć latawiec? Jaki kierunek i siła wiatru sprzyjają nauce kitesurfingu? Jak dobrać sprzęt odpowiedni dla siebie? Tego wszystkiego i znacznie więcej dowiemy się w trakcie szkolenia kitesurfingu. W tym sporcie nie można ominąć nauki z profesjonalistami, bo sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego opanować. Nie jest to sport tani, w kwestii ceny kompletu oprzyrządowania, ale też opłaty, jaką ponosimy za kursy, dojazdy i noclegi. Z jakimi kosztami mamy tu do czynienia? Z jaką wiedzą i umiejętnościami po szkoleniu zostaniemy?

Ekspertów w Polsce nie brakuje

W okolicach Juraty i Jastarni na brak szkół kitesurfingu nie można narzekać. Szkoły kitesurfingu w Polsce swoją historię zaczęły już ponad 20 lat temu, bo pierwsza powstała w 1999 roku w Chałupach. Obecnie fascynatów tego sportu, którzy zdobywają uprawnienia do nauczania, jest coraz więcej. Instruktorzy nie poprzestają na Polsce, jeżdżą bowiem po całym świecie szkolić innych i samych siebie, bo jak twierdzą, w tej dziedzinie człowiek nigdy nie przestaje się uczyć.

Kursy kitesurfingu to zarówno opcja indywidualna, jak i w parze czy grupie. Przeciętnie już po 10 godzinach z instruktorem na wodzie można swobodnie przepłynąć po kilkaset metrów wzdłuż brzegu w obie strony. Pod okiem instruktora nie tylko szybciej nauczymy się techniki pływania, ale przede wszystkim będziemy bezpieczni. Nie tylko ktoś cały czas czuwa nad naszym bezpieczeństwem, ale też szkoły kitesurfingu przeważnie dysponują ratunkową motorówką na wypadek trudniejszych sytuacji. Czego konkretnie nauczymy się podczas kursu kitesurfingu?

Kierunek od lądu do wody

Nie we wszystkich szkołach od razu wyjdziemy na wodę. Pierwsze zajęcia odbędą się na lądzie i w czasie ich trwania dowiemy się wszystkiego o sprzęcie, jak dobrać poszczególne elementy indywidualnie do swojej sylwetki i swoich umiejętności, jak go przygotować, jak działają systemy asekuracji, jak zwinąć latawiec, gdy opadnie na wodę, by bezpiecznie wrócić na brzeg oraz jak poruszać się z latawcem po plaży. Na lądzie zostaną też przeprowadzone symulacje działania sprzętu. Nauczymy się też regulować moc latawca.

To też czas, gdy dowiemy się jak oceniać pogodę, rozpoznawać bezpieczny wiatr, jego siłę i kierunek. Następnie przejdziemy do nauki utrzymywania latawca w pionie. Pod okiem i przy klarownych poleceniach instruktora zajmie to niespełna godzinę. Zanim zaczniemy poważne starty i lądowania trochę ćwiczeń na brzuchu pozwoli nam zorientować się, jak manewry doprowadzają do tego, że latawiec podnosi nas z wody.

Ślizgiem do certyfikatu

Przychodzi taki moment, kiedy już utrzymujemy się na wodzie i czas zacząć doskonalić technikę. Tu zaczynamy uczyć się stawać na desce i wykonywać swoje pierwsze ślizgi na prawym lub lewym halsie, czyli kiedy wiatr wieje z prawej lub lewej strony w stosunku do kierunku ruchu. Nie jest łatwo nauczyć się prawidłowego wykonania ruchu startowego, wymaga to już koordynacji całego ciała i jednoczesnego odpowiedniego manewrowania latawcem w obszarze okna wiatrowego. Trzeba wygenerować dużą moc latawca, by udało się nam wstać. Bez instruktora u boku trudno sobie wyobrazić, ile czasu potrzebowalibyśmy na samodzielne rozpracowanie tej techniki.

Czego jeszcze możemy oczekiwać na etapie kursu, kiedy pierwszy start mamy już za sobą? Ćwiczeń, które będą usprawniały koordynację nóg z pracą latawca, tak, by efektywne startowanie stało się coraz bardziej regularne w obu kierunkach. Bardzo ważną umiejętnością będzie też kontrolowane zatrzymywanie się czy wykonywanie zwrotów, czyli zmienianie kierunku płynięcia. Potem jeszcze nauka kontroli toru i prędkości płynięcia oraz praca nad pozycją na desce. Dowiemy się, jak niewielkie z pozoru szczegóły wpływają na możliwość ostrzejszego pływania, chodzi tu nawet o ułożenie torsu. Z tymi umiejętnościami zdobywamy certyfikat pozwalający na samodzielny kitesurfing i wypożyczanie sprzętu.

Koszt szkolenia z kitesurfingu 

Cennik jest uzależniony od trybu nauczania, bo w wersji indywidualnej sesja nauki, czyli przeważnie 2 h, będzie najdroższa, oscyluje tu w okolicach 400 zł. W grupie zapłacimy średnio 250 zł. Biorąc natomiast pod uwagę całkowite szkolenie na wszystkich poziomach, przeważnie liczone jako kilkanaście do 20 godzin, to cena za indywidualne zajęcia będzie wynosić mniej więcej 2500-3000 zł, a w opcji grupowej będzie to połowa tej ceny. W cenę wliczony jest kompletny sprzęt i ubezpieczenie.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

2021-12-30 06:50:36
Królem być każdy czasem by chciał. Poza tym, że możemy królować w swoim życiu, wiemy, że w dosłownym wydaniu bycie królem dane jest niewielu. Inaczej jest z morsem, który zwany jest królem arktycznym. Po tytuł króla możemy sięgać, zostając właśnie morsem. Sezon tegoroczny już  trwa, więc pozostaje tylko poszukać akwenu oraz dobrego towarzystwa. Do tego porządna czapka i do dzieła.
Więcej

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

2021-12-30 06:48:08
Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.
Więcej

Jaki wiatr na kitesurfing i co trzeba o nim wiedzieć?

2021-12-29 14:35:39
Dla większości z nas jak wieje to wieje, a jak nie to nie. Zupełnie inaczej sprawa się ma dla zapalonych kitesurferów, którzy przemierzają cała Polskę, by dotrzeć na Półwysep Helski i kilka godzin dziennie spędzać na wodzie.
Więcej

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

2021-12-03 12:17:34
Przychodzi taki moment, gdy już wiemy, że kitesurfing to nasz sport. Trochę już umiemy dzięki kursom krajowym lub zagranicznym, a sprzęt stał się bardziej obeznany dzięki wypożyczalniom w szkołach kitesurfingu. Zaczynamy rozglądać się za swoim własnym oprzyrządowaniem, które do tanich nie należy, ale krok po kroku, można go kompletować.
Więcej